+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Biyografi nasıl yazılır , biyografi örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Biyografi nasıl yazılır , biyografi örnekleri
  Biyografisi yazılacak kişinin bilinmesi gereken bilgileri


  1. Doğumu-doğduğu yer,
  2. Aile çevresi-soyağacı,
  3. Eğitim – öğretim durumu,
  4. Kişilik yapısı,
  5.A arkadaşlık ve akrabalık ilişkileri,
  6. Sosyal yaşamı,
  7. Evliliği ve çocukları,
  8. İş dünyasındaki başarısına ulaşma süreci,
  9. Ulusal ve uluslararası başarıları
  10. vb. yanları ele alınmalıdır.


  Bu ele alınışta kişinin önemi, değeri, farklılığı belirtilmelidir.


  Kişinin anlattıkları belgeli olmalı, kuşku yaratmamalı, tanıklarla kanıtlanabilmelidir. Böyle olursa, gerçekçi ve nesnel olur.


  Belgesiz ve tanıksız, güven vermeyen bilgilere, söylenti ve dedikodulara yer verilmemelidir.


  Anlatımda alaycı, abartılı övgü ve yergi değil; sıcak, içtenlikli bir tutum izlenmelidir.


  Biyografi sorgulanırken ve yazılırken, “özel yaşam” diye tanımlayabileceğimiz konulara biyografisini yazdığımız kişinin izni ölçüsünde yaklaşılmalı, daha derine girilmemelidir.


  Biyografi yazımı öncesinde bir plan yapılmalıdır. Bu plana bağlı kalınarak, zaman çok iyi kullanılarak, yazım gerçekleştirilmelidir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Biyografi Nasıl Yazılır

  Ünlü bir kişinin hayat hikâyesini yazacak kimse, geniş bir araştırma yapar. Şayet kişi sağ ise ona hayatıyla, çalışmalarıyla, eserleriyle ilgili sorular sorar ve aldığı cevapları not eder (veya kaydeder.); bunlardan yazısında yararlanır. Kişi hayatta değilse, onun hayatını (varsa belgeleriyle birlikte) etraflıca araştırır. Nasıl ünlü olduğunu, nasıl başarılı olduğunu; (varsa) eserlerini dikkatlice inceler. Bütün bu veriler ışığında kronolojik olarak veya kendine özgü bir üslûpla hayat hikâyesini yazar. Çoğu zaman bunlarda, sanatçı kendisiyle beraber aile büyüklerinden, çevreden, aile içi durumlardan da söz eder.

  Ünlü kişilerin hayatlarını konu alan, bunları roman tarzında işleyen edebî yazıLara biyografik roman denir.

  Bir kişinin hayatını ayrıntılı olarak veren kişisel biyografi kitapları olduğu gibi, birden çok kişinin hayat hikâyelerini bir araya getiren genel biyografi eserleri de vardır. Örneğin antolojilerde, ansiklopedilerde, yıllıklarda birden çok kişinin biyografileri çok kısa olarak ana hatlarıyla verilir. Bu eserlerde ya da yazarın kitabının arka kapağında veya iç sayfasında yer alan biyografiler genellikle kısadır. Ayrıntıları atılmış daha çok doğum ölüm tarihleri, doğum yerleri, bitirdikleri okullar, çalıştıkları işler, yazdıkları eserler ve önemli başarıları anılmakla yetinilir. Her döneme, her mesleğe ve her millete ait kişilerin biyografilerini veren eserlere evrensel biyografi, bir millete ait kişilerin biyografilerini verenlere ulusal biyografi, bir bölgeye mensup kişilerin biyografilerinin toplandığı eserlere bölgesel biyografi, belli bir mesleğe mensup kişilerin yer aldığı eserlere meslekî biyografi, belli bir dönemde yaşayanların hayat hikâyelerinin verildiği eserlere de dönem biyografisi denir. Dönem biyografisine çağdaş insanların yer aldığı Who's Who? (Kim Kimdir?) adlı eseri gösterebiliriz.
 3. Ziyaretçi
  bnu yazana çok teşekür ederim ödevimde oooooo kadar yardımcı oldu ki bunu yazan kişşi saolun var olsun gardaşlaeım benim
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Biyografi Örneği


  “Turgut Özal Malatya'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında ABD'ye giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı oldu. Devlet Planlama Teşkilatının kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders de verdi. 1967-71 yılları arasında da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. 1971-1973 tarihleri arasında Dünya Bankası'nda danışman olarak çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sanayi kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı.
  12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan hükümete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982'de bu görevinden istifa etti. 1983'de parti kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin başarılı olması üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye'nin 19. Başbakanı oldu 1987 yılında yapılan seçimler sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı. 31 Ekim 1989'da TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 tarihinde bu görevine başladı 17 Nisan 1993 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle görevi sırasında yaşamını yitirdi.”
  Bu metinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal'ın yaşamı anlatılmaktadır. Görüldüğü gibi anlatımda kronolojik sıraya uyulmuştur. Nesnel bir anlatım kullanılmıştır. Ayrıca öğreticilik esas alındığı için dil, göndergesel işlevde kullanılmıştır.

 5. Ziyaretçi
  Biyografi Örneği 2

  “Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910'da Diyarbakır'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Mülkiye Mektebi'ne devam etti, bir süre de Ankara Yüksek Ticaret Okulu'nda öğrenim gördü. Sümerbank'ta memur olarak çalıştı. 1939'da Paris'e gitti. Paris Radyosu’nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı. 2 Dünya Savaşı'nın başlamasıyla yurda döndü. Askerliğini yaptı, bir süre İstanbul'da babasına ait işyerinde çalıştı. Ankara'da Anadolu Ajansı'nda çevirmenlik yaptı Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı'nda da bir süre görev yaptı. Geçirdiği kısmi felç sonucu konuşma yeteneğini yitirdi. Tedavi için götürüldüğü Viyana'da 12 Ekim 1956'da 46 yaşındayken yaşamını yitirdi.”
  Bu metin edebiyatımızın ünlü şairlerinden olan Cahil Sıtkı'nın yaşamını anlatan bir biyografidir. Bu metinde kronolojik sıra izlenmiştir. Verilen bilgiler ve tarihler belgelere dayanmaktadır Şairin yaşamı yansız bir bakış açısıyla verilmiştir. Öznel ifadelere yer verilmemiştir. Biyografilerde bilgi vermek amaçlanır. Burada da bilgi vermek amaçlandığından dil göndergesel işlevde kullanılmıştır. Ayrıca metinde açıklayıcı anlatım türü kullanılmıştır.

 6. Ziyaretçi
  ya ben kendi biyografimi yazmayı başaramıyorum yardım etmenizi istiyorum

 7. Harbikız
  Devamlı Üye
  Kendi biyografini yazıyorsan bu otobiyografidir ve aşağıdaki sorulardan yola çıkarak yazabilirsin.

  1. Size göre olumlu ya da olumsuz olan özellikleriniz nelerdir?
  2. Hayatınız boyunca geçirdiğiniz önemli hastalıklar var mıdır? Nelerdir?
  3. İlgi alanlarınız nelerdir?
  4. Hayatınızda sizi tedirgin eden durumlar var mıdır? Nelerdir?
  5. Hayatınızda dönüm noktası diyebileceğiniz gelişme var mıdır? Nelerdir?
  6. Hayatınızda etkisi altında kaldığınız olaylar var mıdır? Nelerdir?
  7. Geçmişiniz ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Hayatınızda şuana kadar belirlediğiniz hedefleriniz nelerdir? Bunlardan kaçını gerçekleştirebildiniz?
  8. Geleceğe dair planlarınız nelerdir? Bu planları uygularken kullanacağınız metotlar nelerdir?

 8. Ziyaretçi
  ayyy çok sağolun cahit sıdkı tarancı biyografisini çok beğendm kısa ve öz.

 9. Ziyaretçi
  süper çok teşekkür ederim

 10. Ziyaretçi
  Ya üçüncü sınıfa gıden oğlumun atatürkünü biyografisini yazmamızı söylendi öğretmenı ama kendı dılıyle yanı kendını yerıne koyarak nasıl yazdıracagımı bılmıyorum yardımcı olurmuşsunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


biyografi örnekleri,  otobiyografi örnekleri,  biyografi nasıl yazılır,  biyografi örneği,  biyografi nasıl yazılır örnek,  biyografi nasıl yazılır örnekler