+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Komedya özellikleri ve çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Komedya özellikleri ve çeşitleri
  Komedi (Komedya)

  İnsanların, olayların gülünç yönlerini ele alan; güldürüp eğlendirirken düşündüren, iğneleyen tiyatro türüdür.

  Klasik komedinin özellikleri:
  • Konular günlük yaşamdan alınır.
  • Kahramanlar genellikle sıradan, halktan kişilerdir.
  • Soylulara özgü bir dil kullanma kaygısı yoktur.
  • Acı veren olaylar sahnede gösterilir.
  • Üç birlik kuralına uyulur.
  • Manzum olarak yazılır. (17. yy.’da nesirle de yazılmıştır.)
  • Diyalog ve koro bölümleri vardır.
  Çağdaş komedilerde klasik komedi kurallarının çoğu kaldırılmıştır.
  Klasik komedinin önemli yazarları: Aristophanes, Menandros, Terentius, Plautus, Moliere.
  Komedi (Komedya)’nin gelişimi
  İlk büyük komedi şairi Aristophanes'tir. Komedilerinde devrin tanınmış kişilerini ve bazı toplumsal olayları yermiştir. En önemli komedileri Eşekarıları ve Kurbağalar’dır.
  XVII. yüzyıl Fransız yazarı Moliere de dünyanın en ünlü komedi yazarlarındandır. Devrinin güldürmeyi amaç edinen komedilerine karşılık, güldürerek düşündüren bir komedi çığırı açmıştır. Yapıtlarında özellikle gülünç âdet ve karakterler üzerinde durmuştur. Gülünç Kibarlar, Kocalar Mektebi, Kadınlar Mektebi, Tartuffe, Zoraki Tabip, Cimri, Hastalık Hastası en ünlü eserleridir.

  Başlıca Komedi Çeşitleri
  Karakter Komedisi: insan karakterinin gülünç ve aksak yanlarını konu alan komedidir. (Moliere-Cimri, Shakespeare—Venedik Taciri.)
  Töre Komedileri: Toplumun gülünç ve aksak yönlerini ele alan komedilerdir. (Moliere-Gülünç Kibarlar, Gogol-Müfettiş, Şinasi-Şair Evlenmesi.)
  Entrika Komedileri: Olayların şaşırtın biçimde geliştiği, genellikle sadece güldürmenin amaçlandığı komedilerdir. (Moliere—Scapin'in Dolapları, Shakespeare-Yanlışlıklar Komedisi.)
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Komediler genelde günlük yaşamdaki insanlardan esinlenerek yapılan ve asıl amacın karşıdakinin yada dinleyenlerin gülmesi ve bundan keyif alması için yapılan bir türdür. İnsanlar komedide espiri yaparken karşıdakini de düşünerek yapmalıdır onu kırmadan güldürecek türde şakalar yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder


klasik komedyanın özellikleri,  klasik komedya,  komedyanın özellikleri,  komedya özellikleri,  klasik komedya özellikleri,  komedinin çeşitleri