+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Divan Edebiyatında Sevgilinin Gözleri Nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Divan Edebiyatında Sevgilinin Gözleri Nasıldır
  divan edebiyatında sevgilinin gözleri nasıldır kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Divan Edebiyatında Sevgilinin Gözleri

  divan şiirinde sevgiliye ait çoğu özelliği üstünde taşır.zalimlik, lakayıtlık, gülmek, nazlanmak, alay etmek gibi.şehlalık, mahmurluk ve öfke onun sıfatlarıdır.renk olarak çoğu kez siyah, bazen de eladır.

  sevgilinin gözleri anlamlı bakışlarıyla aşığa bir şeyler anlatır.bu anlatış bazen ok şeklinde aşığın gönlüne girip onu yaralar.bu durumda göz ile birlikte kaş, kirpikler ve gamze de söz konusu edilir.

  sevgilinin gözünün bakışı, görüş şekli ve tarzı daima değişik anlamlar ifade eder.mesela cadıdır, sihir yapar.mesttir, kan dökücüdür, celladdır, kavgacıdır, hilebazdır, afettir, nergistir, bademdir (şekil yönüyle), sad harfidir (şekil yönüyle)

  sevgilinin gözü aşıkları büyülemekte eşsizdir.bunun için süzgün bir bakış yeter.aşığın gönül ülkesine fethetmek üzere öldürücü bakışlar atma özelliğine sahiptir.kan dökücüdür.yine güzelliğiyle sevgilinin gözü ahuları bile geride bırakır.baygın görünüşüyle mesttir.bir sarhoşu andırır.

+ Yorum Gönder