+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Divan Edebiyatında Gül Bülbül Mazmunu Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Divan Edebiyatında Gül Bülbül Mazmunu Nedir
  divan edebiyatında gül bülbül mazmunu nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Divan Edebiyatında Gül Bülbül Mazmunu Hakkında Bilgi

  Asıl adı Mustafa olan Aşık Ruhsati,1835 yılında Sivas’ın Deliktaş köyünde doğmuştur.Kuvvetli bir tahsil almasa da Arapça’ya kısmen vakıf olduğunu, kimi zaman ayet ve hadislere yaptığı telmihler neticesinde anlamak mümkündür.
  Bir halk aşığı olan Ruhsati’nin bir gün rüyasında bade içmek suretiyle aşık olduğu yani aşıklığı genç yaşta elde ettiği de kendisi hakkında verilen bilgiler arasındadır.(1)

  Aşık Ruhsati’nin şiirlerinde gördüğümüz hususiyetler, divan edebiyatı mahsulleriyle bazı yönlerden ünsiyet gösterir. Kullandığı mazmun, teşbih ve mecazlar açısından kendini gösteren bu yakınlığı sağlayan unsurlardan biri de divan şiirinin vazgeçilmez ikilisi olan ‘gül ve bülbül’dür.


  Bilindiği gibi gül ve bülbül bizim şiirimizde ‘aşık ve maşuk’ u ifade etmek, vasfetmek için yegane ve artık klasikleşmiş iki semboldür. Bülbül niyaz makamında, en güzel şarkılarını gül için söyler, gül ise naz makamının sultanı olduğu için kendisine edilen niyaza karşı hep la-kayd kalır, bigane durur. Gülşenlerin bu nadide çiçeği; duruşu,rengi,zarifliği,inceliği ve şairlerimizin ruhuna akseden nice güzel haliyle birçok şiirde arz-ı endam eder. Gül ile kurulan benzeme ve hayallerin başında elbette gülün Hz.Muhammed (sav) için bir sembol olarak kullanımı gelir. Üstelik o öyle bir güldür ki bağbanların daha güzeli açsın diye uğraşmaları beyhudedir.

+ Yorum Gönder


bülbül mazmunu