+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Parnasizm Akımı Özellikleri Temsilcileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Parnasizm Akımı Özellikleri Temsilcileri
  Parnasizm Akımı Özellikleri Temsilcileri

  Batı Edebiyatında Parnasizm

  Adını, Louis Xavier de Richard ile Catulle Mendes’in hazırlayıp Alphonse Lemerre’in bastığı Le Parnasse Contemporain (Çağdaş Parnasçılık) adlı eserden alır. Klasizm, romantizm ve realizmin bütününe tepkili bir akımdır. 1830’lu yıllarda ortaya çıkmıştır. Temel kuramı "sanat sanat içindir" diye özetlenebilir.

  Aslında realizmin katı toplumculuğu ve gerçekçiliğine bir karşı çıkıştır. Daha çok şiirde kendini gösterir. Sanatsal biçim ve sanatsal içerik kaygısı ön plandadır. Bu akımın etkisindeki edebi eserlerde ölçülü ve nesnel bir anlatım, teknik kusursuzluk ve kesin betimlemeler kullanılır. Parnas şiir için "biçimciliği amaçlayan" şiir de denebilir. Parnasizm, bir yönüyle kendisinden sonraki doğalcılığa kaynak (bilgi yelpazesi.net) olmuştur. Zengin bir dil, zengin bir biçim, zengin ve yoğun bir duygusallık işlenir. Theophile Gautier’in şiirlerini, Theodore de Banville, Leconte de Lisle izlemiştir. Parnasizm, edebiyat tarihinde Leconte de Lisle ile özdeşleştirilir.

  Türk Edebiyatında Parnasizm

  Bu akımın en belirgin etkileri Tevfik Fikret’te görülür. Kimi yönleriyle Yahya Kemal de bu akımdan izler taşır
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Fransada çağdaş Parnas dergisi etrafında toplanmış yazarların ortaya çıkardığı edebi bir akımdır. Gerçekçiliğin şiire yansımasıdır ve sanat için sanat görüşü benimsenmiştir. Dış dünyayı nesnel bir şekilde anlatmaktır.
+ Yorum Gönder