+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Yavuz Sultan Selim’in İran Şah’ı İsmail’e Mektubu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ddss
  Yeni Üye

  Yavuz Sultan Selim’in İran Şah’ı İsmail’e Mektubu
  Yavuz Sultan Selim’in İran Şah’ı İsmail’e Mektubu

  Yavuz Sultan Selim’in İran Şah’ı İsmail’e Mektubu hakkında bilgi


  Yavuz Sultan Selim tahta ciktiginda Anadolu'da kargasa ve düzensizlige sebep olan,Sii propagandasi yaparak halki bölmeye calisan iran (Safevi Devleti) Sah'i Ismail'e artik hesap sormanin vakti geldi diyerek topraklari üzerine sefere cikmaya karar vermistir.

  Vezirler,pasalar,beylerinde görüslerinin alinmasinin ardindan hemen hazirliklara gecildi. 20 Nisan 1514 Persembe günü Üsküdar'a, 23 Nisan Pazar günü de Maltepe'ye gecti. Ordu önceden toplanmisti, padisahini bekliyordu. Bir de Safevi casusu yakalanmisti. Yavuz, Trabzon'da Sehzadeyken de Sah Ismail'le sert mektup atismalari olmustu ve yakalanan casusu serbest birakip eline de bir mektup verip bunu Sah Ismail'e götürmesini emretti. Yavuz Selim'in mektubunda kisaca sunlar yaziyordu:

  " İsmail bahadır! Memleketime musallat oldun, fitneler çıkardın. Şimdi üzerine geliyorum, tövbe ve istiğfar et. Sapık yoldan döner, saldırılarını kesersen mesele yok; aksi halde memleketin, ordumuz tarafından fethedilecektir. Erkeksen karşımıza çıkarsın "
 2. Ezlem
  Üye

  Yavuz Sultan Selim sadece 8 yıl padişahlık yapmasına rağmen Osmanlı topraklarında büyük gelişmeler yaşanmıştır.Bir çok yere seferler düzenlemiş ve hepsini kazanmıştır.
+ Yorum Gönder