+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz renkler nelerin simgesidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz renkler nelerin simgesidir
  Bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz renkler nelerin simgesidir

  Bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz renkler


  Türk Bayrağı rengini şehitlerin kanından, ilhamını da kan gölüne yansıyan ay ve yıldızdan aldığını biliyoruz.
  Fakat bayrak hakkındaki bu bilgi, bayrağın taşıdığı kutsal anlamı, o anlamdaki sembolizmi, ondaki derinliği ve yüceliği anlatmaya yetmez.

  Bilindiği gibi, genellikle Hıristiyan milletler bayraklarına Haç şeklinde semboller yer almaktadır. Müslüman milletlerde ise Hilal görünmektedir.

  Haç'ın anlamı Hazreti İsa (a.s.)'nın çarmıha gerilerek haç şeklinde şehit edildiğine inandıkları için Hıristiyanlar onu sembol olarak alırlar.

  Peki ya Hilal? Müslümanlarca sembol olarak kabul edildiğini biliyoruz. Ancak bunun sembolik değeri nereden gelmektedir?

  Dolunay (Bedir) ayın ondördüncü gecesindeki haliyle daha parlak olmasına rağmen niçin ayın en az ışık verdiği yay şeklindeki zayıf şekil sembol almıştır? İşte burada Hilal'in gücü burada çıkmaktadır. Çünkü Hilal, Haç gibi doğrudan şekil olarak alınsaydı Dolunay kullanmak daha uygun olurdu. Hâlbuki "Hilal" şekli dolayısıyla değil, ismi dolayısıyla sembol olmuştur.
  Hilal sadece bayrağımızda değil, kandil geceleri yapılıp dağıtılan ayçöreğinde de görülür. Camide ve kışladaki ders nizamı da, Mehter Takımının nöbet vurma sırasında aldığı şekil de hep Hilal şeklidir
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Bayrağımızın nasıl oluştuğunu biliyorsunuzdur. Çanakkale savaşında birçok askerimizin şehit düşmüştür. Bu yüzden bayrağımızın şehit kanından oluşmuş ayrıca ay ve yıldızda yansımıştır.
+ Yorum Gönder


bayragimizdaki kirmizi ve beyaz renkler neyin sembolüdür,  bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz rengin anlamı nedir,  bayrağımızdaki kırmızı renk neyin sembolüdür,  bayrağımızın rengi neden kırmızıdır,  bayrağımızdaki kırmızı ve beyaz rengin anlamı,  bayrağımızdaki kırmızı ve beyazın anlamı