+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Bayrak baba, bayraklı dede hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bayrak baba, bayraklı dede hikayesi
  Bayrak baba, bayraklı dede hikayesi  Bayrak baba, bayraklı dede hikayesi hakında bilgi  Asıl adı Karacabey olan Bayraklı Baba, efsaneye göre, Osmanlı ordusunda bayraktarlık yapmış biri.
  Savaş sırasında elinde sancağı ile düşman tarafından çevresi sarılan Karacabey’in, kaçacak hiçbir yeri olmayınca, tutsak veya şehit düşeceğini anlayınca sancağın düşman eline geçmemesi için sancağı küçük parçalara ayırarak yuttuğu rivayet ediliyor.
  Tek çıkar yolun, şehit düşmek olduğunu anlayan Karacabey, ”Ya Allah” diyerek düşmanın üzerine saldırır ve vurularak yere düşer, ancak ölmez. Kısa bir süre sonra durum Türk askerlerinin lehine döner ve arkadaşları tarafından ağır yaralı olarak kurtarılır.
  Kısa süre sonra iyileşen Karacabey’e arkadaşları ve komutanları sancağı ne yaptığını sorarlar. Karacabey, düşmana vermemek için parçalara ayırarak yuttuğunu söyler. Fakat tüm dürüstlüğüne rağmen, buna kimseyi inandıramaz. Durumdan rahatsız olan Karacabey, yalan söylemediğini ispatlamak için, belindeki palayı midesinin üzerine bastırarak aşağıya doğru keser. Midesinde bulunan sancak parçaları dışarı çıkar. Karacabey’in son sözleri ise ”Vatan sağ olsun. Benim mezarımdan hiçbir zaman Türk bayrağını eksik etmeyin, sonsuza dek mezarımın başında dalgalansın” olur.

  alıntı..  Attached Thumbnails Attached Thumbnails bayrak-baba-bayrakl-dede-hikayesi1.jpg  

 2. Acil

  Bayrak baba, bayraklı dede hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


bayraklı dede hikayesi,  savaşta bayrağımızı düşmana vermemek için