+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Ay yıldız motifli sikkeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ay yıldız motifli sikkeler
  Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız


  Orta Asya’da yapılan kazılarda Göktürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi var
  Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.
  Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.
  Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.
  9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
  “Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.


  Orkun Anıtlarından Sonra En Önemli Keşif

  Eski Türk devletlerinde kağanlığın (sonrakilerde hükümdârlığın) sembolü “tuğ” (bayrak, sancak ve davul) ve “sikke”dir. Sikke ekonomik, tuğ da siyasi bağımsızlığın göstergesi olan bayrağı ve bağımsızlık marşını (millî marşı) temsil etmektedir. Gök-Türkler tuğ’u ve sikke’siyle, bir başka söyleyişle, bayrağı, marşı ve parası ile bağımsız, başı dik bir devlet kurmuş ve büyük bir uygarlık oluşturmuştur.


  Ay yıldız motifli sikkeler4.jpgAy yıldız motifli sikkeler1.jpgAy yıldız motifli sikkeler2.jpgAy yıldız motifli sikkeler3.gif  Türkler ve Ay Yıldız

  Ay-yıldız sembolünün yüce dinimiz İslamdan bayrağımıza değil, 1500 yıl önceden belli olan ay-yıldızımızın İslamiyete vermiş olduğu bir sembol, bir güzellik olduğu açıklanabilir. Ceddimiz Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere İslamiyeti koruma ve yayma politikasındaki bir çok Türk Devleti de ay-yıldızı kendisine simge edinmiştir.

  Daha Türk tarihinin ne kadar saklı kalmış ya da saklanmış kısımlarıyla karşılaşacağız ve sayın profesörümüz gibi şaşkınlıklara uğrayacağız. Bu haberin ana kaynağının Özbek bir araştırmacı olması da ayrı bir konu. Eminim, Türk Devletlerinin birbirine sağlayacağı daha büyük faydalar olacaktır. Bu şekilde daha çok tarihimiz ve milletimiz hakkında fikir sahibi olcağız.

  "Tarihini bilmeyen uluslar, yok olmaya mahkumdur." M.Kemal Atatürk 2. Ömer
  Devamlı Üye

  ay yıldız motifli sikkeler özellikle Kırgızistanda, tacekistanda ve daha bir çok yerinde keşifler sonucu ortaya çıkmış ve bunun de değerlendirmesini kırgızistanda bir konferansta değerlendirmişlerdir.
+ Yorum Gönder