+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Ölü evine ne götürülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ölü evine ne götürülür
  Ölü evine ne götürülür

  Komşu ve Akrabalar Tarafından Götürülen Yemekler:

  Köylerde ölünün toprağa konulmasıyla başlar. Yedinci güne kadar ölü evinde pek kazan kaynatılmaz. Taziyeye gelenlere ve ölü sahiplerine komşu ve akrabaları tarafından yemek götürülür.

  cenaze evi.jpg

  Ölü evine yemek verecek olanlar, verme sırasını kendi aralarında bir düzene koyarak, ölü sahiplerine sezdirmeden yaparlar. Sabah yemeği olarak “çay sofrası” denilen kahvaltılık, öğlen ve akşam yemeği olarak da sebzeli yemekler, sığır etinden ya da tavuk etinden bulgur pilavı, salata, cacık, hoşaf gibi şeyler götürülür.

  C- Ölünün Üçünde-Yedisinde-Kırkında Verilen Yemekler:

  Ölü ardından verilen yemeklerde, ölünün toprağa düşüşünün üçüncü ya da yedinci günü öğlesinde, ölü sahibi tarafından taziyeye gelenlere davar kesilerek yemek verilir. (Sürenin üçüncü günü gün veya yedinci gün olması yöredeki iş mevsimine –işlerin sıklık ve azlığı- göre olur.

  Ölü ardından verilen “ölünün yedisi” yemeğinin ana çeşitleri, düğünlerde verilen yemeklerin aynısıdır. Yalnız bir ek yemek vardır, bu da “un helvası” dır. Diğer taraftan ölünün kırkıncı gününde ölenin canı-hayrı için, köylülere ölü sahibi tarafından yemek dökülür ve mevlüt okutturularak mevlüt şekeri dağıtılır bu verilen yemeğe “can aşı” denilir.

  Yine ölen kişinin “ilk bayramı” denilen dini bayramlardan ilk gelen bayramda mezarda şeker, bisküvi, kömbe dağıtıldığı görülür.


  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Zahra
  Üye

  Ölü evine gidildiği zaman genellikle eli boş gidilmez ve eğer ölen kişi yakın bir akraba ise boş gitmek doğru olmaz. Ölü evinde yas olduğundan dolayı yemekle ilgilenecek vakit bulunamayacağından giden kişiler uzaktan gelen misafirler için yemek hazırlayıp götürebilirler ve eğer giden kişi fazla yakın değilse şeker, yağ, çay gibi şeyler götürülür.
+ Yorum Gönder


cenaze evi,  cenaze yıkama,  cenaze evine ne götürülür,  kiz istemeye giderken ne götürülür,  cenaze evi resimleri,  EV CENAZE