+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Vatan ve bayrak sevgisi neden önemli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Vatan ve bayrak sevgisi neden önemli
  Vatan Sevgisinin Önemi

  Vatan Sevgisinin Önemi.jpg

  Vatan doğup büyünen ve üzerinde yaşanan toprak parçasıdır. Vatan görünüşte sade bir toprak parçasıdır. Fakat alelade, sıradan bir toprak parçası değildir. Bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, hakimiyet kurduğu, barındığı, gerekirse uğrunda canını feda edeceği toprak parçasıdır. Yurt da aynı anlamdadır. Mübarek vatanımızın her karış toprağı şehid www.alasayvan.net kanlarıyla yoğrulmuştur.

  Sevgili Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm, hicret esnasında Mekke’den ayrılırken Hezreve denilen yerde devesini durdurdu. Doğduğu ve çocukluk yıllarından beri yaşadığı yer olan mukaddes belde Mekke’ye son kez hüzünle baktı, baktı. Ve şöyle buyurdu:

  “Ki sen Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısı, Allah’ın katında en sevgili olanısın. Bana senden daha sevgili, daha güzel yurt yoktur. Çıkarılmaya zorlanmamış olsaydım, senden aslâ ayrılmaz, senden başka yerde yurt yuva tutmazdım.”

  Uğrunda binlerce şehit verilmiş, içinde binlerce masum yaşayan vatanımız şüphesiz göz nûrumuz, baş tâcımızdır. Ve herkesin vatanı kendisi için aynı önemi hâizdir. Vatan edinilmiş bir toprağa düşman gözünün eğri bakması bile o vatanda yaşayan herkese savunma hakkı verir. Vatan için ölmek bir borç olur bazen.

  İnsanlar fert olarak bir meskene, oturacakları bir yuvaya muhtaç oldukları gibi millet olarak da bir vatana muhtaçtırlar. Evsiz barksız insanların dünyada huzur içerisinde yaşamaları mümkün olmadığı gibi, vatansız insanların da huzur ve saadet içerisinde yaşamaları www.alasayvan.net mümkün değildir. Onun için dilimizde: "Allah kimseyi dünyada vatansız, ahirette imansız etmesin." denilmiştir.

  Milletler, dünyada huzur, saadet ve güven içerisinde yaşayabilmeleri için mutlaka bir vatana muhtaç oldukları gibi, dinlerini rahatça yaşayabilmeleri, ibadet ve taatlarını serbestçe yapabilmeleri, çocuklarını istedikleri şekilde eğitebilmeleri için de bir vatana muhtaçtırlar. Onun içindir ki meşhur şair Namık Kemal: İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı ve www.alasayvan.net menfaati vatan sayesinde kaimdir." der. 2. Zahra
  Üye

  Bir Millet var olmayı Bayrağı ve Vatanı sayesinde hiseder. Eğer bir Milletin Bayrağı ve Vatanı yoksa o millet hiç bir zaman bir bütün olamaz. Türk Milleti de vatanı ve Bayrağı için o kadar çok fedakarlık yapmış ki ilk yaptıkları ise bu Bayrak uğruna ölmek olmuş. Büyük Mücadeleler vererek aldığımız Vatanımızı ne kadar sevsek ve korusak azdır.
+ Yorum Gönder


vatan sevgisi,  vatan ve bayrak sevgisi neden yüce bir sevgidir,  vatan ve bayrağın önemi,  vatan sevgisi ile ilgili görseller,  vatan sevgisi ile ilgili resimler,  vatan sevgisi ile ilgili şiirler