+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Dede Korkut Hikayelerin De Türk Kadınlarına Verilen Önem Ve Değerler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dede Korkut Hikayelerin De Türk Kadınlarına Verilen Önem Ve Değerler Nelerdir

  Dede Korkut Hikayelerin de Türk Kadınlarına Verilen Önem  Dede Korkut hikayelerinde her türlü şartta kadının erkeğinin yerini aldığı onu artmadığı görülmektedir. Dirse Han hanımına şöyle seslenir;

  “Beri gel başımın bahtı, evmin tahtı, kadınım, direğim, döleğim.”

  Dede Korkut, Basmı Beyrek’i tanıtırken beşik kertmesi nişanlısı Banı Çiçek’i göze çarpan kadın şovalye olarak göstermektedir. At binme, ok atma ve güreşte nişanlısı ile başa baş mücadele edecek güçte olduğu yansıtılmaktadır.

  Dede Korkut, Oğuz Beylerinin aradığı ideal kadınıda şu sözlerle tanımlamıştır:

  “Men yerimde turmadan ol turgeç gerek. Men kara koç atıma binmeden ol binmek gerek. Men kırıma varmadan ol bana baş getirmek gerek.”

  Eski Türklerde kadına verilen önem Dede Korkut hikayeleri içinde önemli yer tutar. Selcan Hatun ile Kanturalı macerası Banu Çiçek ile eş değerdir. Kanturalı, Trabzon’a gelerek sınavları kazanarak Sevcan Hatun’u, Oğuz eline götürürken yakışıklı kocasının uykudayken başına bir hal gelmemesi için süngüsünü takarak tepe başında nöbet tutar. Trabzon Tekfuru, Sevcan’ı geri almak için gönderdiği birliği görünce nişanlısı ve kendi atlıları ile birlikte savaşa girer ve savaşı kazanırlar.

  Erkek ister Bey ister sırdan bir fert olsun kadınlarını evin direği, vefalı ve sadık arkadaşı, yerine göre de yiğitlikte, binicilikte kendinden geri kalmayan şovalye kadın olarak kabul etmektedir.

  Bu örneklerden sonra kadın-erkek münasebetlerinin Dede Korkut’tan sonra anadolu Beylikleri içinde aynı sevecenlik içinde sürüp geldiği bir gerçektir.

  Hatta bu başlangıcı daha gerilere götürebiliriz.

  Feminizmin anası olan Hitit Kraliçesi Pudu Hepa M.Ö. 1300 yıllarında Adana’da yaşadığı araştırmacılar ve bilim adamları tarafından tespit edildiğine göre Anadolu kadın haklarının beşiği sayılabilir.

  Geçtiğimiz milenyumda Oğuz boylarında aile düzenini Osman Nuri Sezer arkadaşımız yerel ve göçer beyliklerde kadın ve kızlarımızın eşit düzen içinde yönetim ve aile içinde 2. Acil

  Dede Korkut Hikayelerin De Türk Kadınlarına Verilen Önem Ve Değerler Nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder