+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Asya Hun Devleti'nin Siyasi, Askerî, Ekonomik Ve Kültürel Yapısı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Asya Hun Devleti'nin Siyasi, Askerî, Ekonomik Ve Kültürel Yapısı Hakkında Bilgi
  Asya Hun Devleti'nin Siyasi, Askerî, Ekonomik ve Kültürel Yapısı hakkında bilgi kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Asya Hun Devleti'nin Siyasi, Askerî, Ekonomik Ve Kültürel Yapısı

  Tarih bilgilerimize göre Orta Asya'da kurulan ilk Türk devleti Büyük Hun Devleti'dir . Hunlar'ın bilinen ilk hükümdarı Teoman'dır . Hunlar Ötüken'i merkez yaptılar , özellikle Çinlilerle mücadele etmişlerdir . Türklerin saldırıları karşısında Çin'liler günümüze kadar kalan ünlü Çin Seddi‘ni yapmışlardır .

  Çin Seddi ‘nin 2200 km uzunluğunda olması bize Türk saldırılarının çok fazla olduğunu ve Çinlileri çok rahatsız ettiğini göstermektedir .

  Teoman'dan sonra yerine büyük oğlu Mete geçti ( M . Ö . 209 ) . Mete Han güçlü bir Ordu kurup , Asya‘daki bütün Türk boylarını Hun yönetimi altında topladı ve Çinlilerle savaştı . Mete Han'ın ölümünden sonra Hunlar bir süre daha Asya'daki güçlerini korudular . Türk beyleri ile evlenen Çin Prensleri beyleri birbirine düşürdüler . Çinliler Türkleri savaş yoluyla yenemeyeceklerini anlamışlardı . Bu nedenle “Böl ve Yönet “ uygulamasıyla Hun Devleti'ni yıkmayı başardılar . Parçalanan Hun Devleti önce Kuzey ve Güney Hunlar olarak M . S . 48 yılında ikiye ayrıldı . Çinliler bundan sonra önce Kuzey HunDevleti'nin daha sonra da Güney Hun Devleti'nin varlığına son verdiler ( M . S . 3 . Yüzyıl )
+ Yorum Gönder


asya hun devletinin siyasi askeri kültürel ve ekonomik faaliyetleri,  asya hun devletinin siyasi askeri kültürel ve ekonomik faaliyetleri nelerdir,  asya hun devletinin siyasi faaliyetleri,  asya hun devletinin kültürel özellikleri,  asya hun devleti siyasi faaliyetleri,  asya hun devletinin askeri faaliyetleri