+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Masal Sağırlar Kenti Masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Masal Sağırlar Kenti Masalı
  Masal Sağırlar Kenti

  Çok eski zamanların birinde,yüce dağların arasına gizlenmiş şirin bir kent varmış.Bu kentin sakinlerinin hepsi sağırmış.Her işlerini normal olarak görebilen bu insanların tek kusuru sağır olmalarıymış ve bu nedenle de çok zor anlaşırlarmış..

  Günlerden bir gün,bukentte yaşayan insanlartdan birinin keçileri kaybolmuş.Keçilerinin peşinde dolaşırken,tarlasını süren bir köylüyle karşılaşmış.Selam vermiş:
  "Merhaba dostumBu tarafta üç keçi gördünmü?"

  Tabi bu yöredeki tüm insanlar gibi ikiside sağırmışO nedenle birbirlerinin deiklerini anlamıyorlarmış.

  "Ne istiyorsun?" diye bağırmış tarlasını süren köylü"Bu tarla benim malım taaa şu ağaca kadar"Eliyle uzaktaki bir ağacı göstermiş.

  Keçilerini arayan adam ise kendi sorusun ayanıt aldığını zannederek gösterilen yöne doğru gitmişTesadüf bu ya keçiler gerçekten o taraftaymışDönüşte tarlasını süren köylünün yanında tekrar durmuş:

  "Sağol kardeşim.Bana büyük bir iyilik yaptınBu iyiliğin nedeni ile sana şu ayağı biraz aksayan keçi yavrusunu hediye ediyorum " deyip yavruyu göstermişKöytlü ise korkmuşKeçi sahibinin kendisini suçladığını sanmış.

  "Yemin ederim ben senin keçilerini hiç görmedimBu keçi yavrusuna dokunmadım bileNasıl zarar verebilirim?Topallıyorsa sorun bende değil!"

  Karşılıklı bağırmaya başlamışlarAma birbirlerini duymuyorlarmışderken atlı bir adam görmüşler ve durdurup ondan arabuluculuk etmesini istemişler

  " Olay şöyle oldu"diye başlamış keçilerin sahibi"Benim keçilerim kaybolduBende onları aramaya başladımBu adam bana keçilerin ne tarafa gittiğini gösterdiDönerken bende şu yavru keçiyi ona armağan etmek istedimAma az buluyor daha büyüğünü istiyor"

  Köylüde şöyle demiş:"Ben burada sakin sakin toprağımı sürüyordumSonra bu adam çıktıBu toprağın kimin olduğunu sorduBende şu ağaca kadar benim dedimSonra o yöne doğru gittiDönerken üç keçi vardı yanındaBunlardan birinin ayağı topallıyorOna benim zarar verdiğimi sanıyorBeni suçluyorBunlardan birine elimi sürmüşsem en büyük cezayı alayım!Sana yalvarıyorum,atından inde şu adamı ikna et"deyip atın dizginlerini tutmuş.

  Bu seferde atlı sinirlenmişBağırmaya başlamış:

  "Ne diye çekiyorsun atımı!Bu at benimDaha ufacık taydı aldığımda,elimde büyüdü!Sana ne diye vereyim!".

  Sonra üçü birden itişip kakışmaya başladılarBir süre sonra kadıya gitmeyi akıl etmişlerÜçüde sırayla olayı kendince anlamışKadı başını sallamışAma oda tabi kentin diğer sakinleri gibi sağırmış.

  "Madem üçünüz birden ayın hilal olduğunuzu söylüyorsunuz,demekki yarın artık bayrama başlayabiliriz".

  Üç kavgacı birbirine bakmışi kadı barışmazsak üçümüzüde falakaya yatıracak galiba"diye düşünmüş ve sessizce dağılmışlar. 2. Acil

  Masal Sağırlar Kenti Masalı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder