+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Su Tasarrufu Ile Ilgili Masal Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su Tasarrufu Ile Ilgili Masal
  su tasarrufu ile ilgili masal kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Su Tasarrufu Ile Ilgili Masal

  TASARRUF


  Tasarruf kazancın yarısıdır. Tasarruf sadece maldan artırmak kazanç sağlamak değil, elde olanın kıymetinin bilinmesi ve gerekirse ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır. Yoksa tasarruf sadece mal biriktirip, az harcayıp az kullanmak ve cimrilik yapmak değildir. Canlı cansız bütün varlıkların yararını gözeterek sarfiyatta bulunmaktır. Tasarruf ile ilgili hemen her kesin bildiği bir masalı sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken şarkıcı bir cırcır böceği varmış. Bahar gelince eğlence ve israf ile oradan oraya hoplayıp zıplamış, har vurup harman savurmuş. Gününü gün etmiş bol bol harcamış zevk ve sefasını yaşamış. Komşusu karıncalar ise iş zamanı çalışır dinlenme zamanı ise eğlenir yada keyiflerine bakarlarmış. Bir kaç defa cırcır böceğini kara karınca kararınca uyarmış. Bu günün yarını var bolluğun darlığı var elindekini israf etme sonra kalırsın düzde dese de cırcır böceği dinlememiş. Yaz bitip sonbahar olunca nimetler azalmış cırcır böceği biraz toparlansa da kış kapıya gelivermiş. Aç biilaç ortada kalan cırcır böceği karıncalardan medet istemiş. Seni uyarmadık mı diyerek geçimine yardım etmişler. Cırcır böceği bir daha israf etmemiş. Tasarruflu yaşamış.

  Masal ve hikayelerimiz yanlış olan davranışları öğretirken karşılığında ahlaki erdem ve insani değerleri de pekiştirerek öğretmesi gerekir. Karınca uyarmasına rağmen yardımcı olmasa gelişim çağındaki çocukların bilinçlerin de egoist ve nemelazımcı bir yansıma bırakabilir. Tasarruf zangin fakir her bireyin dikkat etmesi gereken insancıl ve evrensel bir ahlaktır.

+ Yorum Gönder