+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Tembellik Ve çalışkanlık Ile Ilgili Masal Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tembellik Ve çalışkanlık Ile Ilgili Masal Örneği
  tembellik ve çalışkanlık ile ilgili masal Örneği kısaca 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  tembellik ve çalışkanlık ile ilgili masallar


  Tembel Aslanla Tavşan  Tembel bir aslan, tavşanla sohbet ediyordu. “Tembel de olsam benim bir aslan olduğumu biliyorsun, değil mi sevgili tavşan kardeş?” dedi aslan. “Elbette ki biliyorum saygıdeğer kralım!” diye cevap verdi tavşan. “Peki istesem seni bir hamlede yiyebileceğimi de biliyorsun değil mi?” dedi her şeye rağmen ormanların kralı olan aslan. “Tabi ki, sayın çok değerli kralım, tabi ki!” diye karşılık verdi akıllı tavşan. “O halde güzel tavşancık, bundan sonra yaşamak istiyorsan, bana yardım edeceksin! Nasıl yaparsın bilemem; o senin sorunun Benim yorulmadan aslanlar gibi doymam gerekiyor, gerisi beni hiç bağlamaz.” dedi bezgin aslan. “Emredersiniz, sayın kralım!” diye cevap verirken çaresizdi tavşan. Düşündü. Aklına ilk olarak yaban öküzü geldi. Hemen öküze gitti. Öküz otlanıyordu. “Merhaba sayın öküz, biliyor musun, ben az önce kimi gördüm? dedi. “Kimi gördün?” diye sordu kalın sesli kaba öküz. “Ormanların kralını gördüm ve kesin kararımı verdim ki ormanların kralı sensin. Çünkü o senin yarın kadar bile değil! Sen onu parçalarsın!” dedi. Öküz heyecanlandı. Otlanmayı bıraktı ve “Parçalarım di mi?” diyerek kabardı. “Sendeki cüsse bende olsa, ben her gün on tane aslan harcarım!” dedi tavşan, gözlerini parlatarak. Yaban öküzü daha gür çıkan bir sesle bağırdı: “Nerede bu kralın sarayı?”


  Tembel aslan, öküzü yerken tavşana sordu: “Nasıl yaptın bunu tavşancık?” Tavşan cevap verdi: “Öküz işte sayın kralım, öküz…”


  Ağustos Böceği ile Karınca Hikayesi
  Uzun zaman önce yeşil ormanda ağustos böceği ve karınca aynı bölgede yaşarken, karınca yazları yuvasına sürekli yiyecek taşır ağustos böceği ise tembelliği yüzünden uzanıp ötermiş. Karınca yine bir gün yiyecek toplamak için yuvasından çıkmış ve yürümeye başlamış, yolun kenarında ağustos böceğini görmüş ve seslenmiş.

  Karınca; Ağustos böceği nasılsın demiş.

  Ağustos Böceği; İyiyim senin gibi güneşin ortasında çalışmıyorum demiş.

  Karınca buna çok kızmış. Öfke ile konuşarak;

  Ağustos böceği sen hiç bu sene yiyecek toplamamışsın galiba.

  Ağustos böceği gülerek: amaaaan karınca boşver yiyeceği. Yaz günü rahatına baksana ama karınca onun bu tavrına gıcık olmuş. Onu önemsememiş ve evine gitmiş. Kış iyice yaklaşmış. Ağustos böceği de yiyeceksiz kaldığı için karıncadan biraz yiyecek ala bilirim diyerek karıncanın evine gitmiş. Karıncaya dönerek;

  Karınca kardeş bana biraz yiyecek verebilir misin demiş. Ama karınca ona yiyecek vermemiş ve kapıyı çat diye kapatmış. Ağustos böceği yiyeceksiz kalarak keşke ondan önce yiyecek ben toplasaydım diyerek bir daha böyle yapmayacağına kendine söz vermiş.

  Herkez anladı ki; BU GÜNÜN İŞİNİ HİÇ BİR ZAMAN YARINA BIRAKMAMAK GEREK!.

+ Yorum Gönder


çalışkanlıkla ilgili masallar,  çalışkanlık ile ilgili hikayeler,  tembellik yada çalışkanlık ile ilgili masallar,  çalışkanlıkla ilgili hikaye,  tembellik ile ilgili masallar,  çalışkanlık konulu hikayeler