+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Panda Ile Ilgili Masal Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Panda Ile Ilgili Masal Örneği
  panda ile ilgili masal Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Panda Ile Ilgili Masal Örneği

  PANDA MASALI

  İri yarı, beyaz kıvırcık tüyleri var Bir sokak köpeğiyle, değerli cins bir köpeğin aşkı sonucu dünyaya gelmiş gibi. Ancak soylu anne, ya da babasına hiç çekmemiş. Her türlü disipline karşı. Yıkanmaktan hoşlanmıyor. Sadece yağmurlu günlerde tüylerinin ıslanmasına izin veriyor. Deniz kenarında yaşamasına rağmen denizle ilgili şakalardan da hoşlanmaz.

  Gece sabaha kadar semtin en uzak yerlerine kadar gidip bölgeyi kontrol altında tutar. Sabaha karşı yorgun, caddenin tam ortasında, semt karakoluna hakim kaldırımın üzerinde uyuklarken, hala buralara bekçilik eder. Biraz uykusunu aldıktan sonra sahilde balıkçıların arasında gezinmeye başlayacak.

  Panda kimseye sırnaşmaz İki lokma yemek için kuyruk sallamaya gerek duymaz Her zaman mağrur, koca cüssesi ile kendisini gerçekten sevenlerin çağrılarına kulak verir. Yemek verilirse yer, olmazsa semtin tüm çöp kutuları zaten onun.

  Panda’nın kara sevdalı bir de aşığı var.

  Adına hiç uymayan cüssesi ile Efe, hayatı boyunca sahibi olmadan dışarıya çıkmamış bir ev köpeği. Sahildeki emlakçinin bürosundan kuş bakışı izliyor semti. Hayatta tek bir tutkusu var Panda Bu kendisinin üç dört misli büyüklüğündeki sokak köpeğine nasıl olmuşta böylesine sevdalanmış bilinmez. “Panda geliyor Panda” dedikleri anda Efe camda Kendini aşağıya atabilir Panda’ya olan aşkından. Panda ise umursuz,

  "Kim bu yukardan cırlak cırlak bağıran köpek Neden buradan geçerken hep bağırır ki?"

  Panda’yı çevrede oturan herkes sever de, Tuluyhan bir başka sever bu sokak köpeğini “Tıpkı benim gibi, sabaha kadar dolaşıyor” der. Tuluyhan’ın evi sahilden iki kilometre içerde ama Panda onun evini ziyarete gelir her gece. Tuluy, onun havlamasını duyunca cama koşar. Açık camdan dakikalarca konuşurlar Gece boyunca havlayan her köpek onun için Panda’dır. Mağrurca yanındakilere “Panda geldi” der en yakın arkadaşından söz eder gibi

  Aralarında öyle sırnaşık bir ilişki yoktur, Panda onun üzerine atlamaz. Adını duyunca koşarak gelir, hemen yanına oturur, ellerini öne doğru uzatır, öylece kalır. Ondan ne ekmek, ne de başını okşamasını bekler. Karşılıklı bakışırlar dakikalarca. Tuluyhan konuşur, Panda sessiz onu dinler.

  İkisi de geceye sevdalıdır.

  İkisi de sessizlik içinde diledikleri sesleri duyar, karanlık içinde diledikleri görüntüleri görürler. Sabah ezanları okunup günün ilk ışıkları şehri aydınlatırken insanlara sabaha kadar bekçilik etmenin huzuru içinde yataklarına giderler. Biri geniş yatağında genelde tek başına, diğeri kaldırım taşları üzerinde her zaman yalnız uyur. Güneş yükselince tekrar insanların arasına karışırlar. Kimseden bir şey istemeden dolaşırlar. Sevgi gördükleri yerde durur, kısa bir mola verirler. Sonra yine özgürce yollarına devam ederler.

  Panda geceleri kim bilir kimlerle dövüşür? Arada yara bere içinde sessiz, bir köşede saklanırken, sevenleri yaralarını iyileştirmek için tutup veterinere götürürler. Sesini çıkarmadan gelir, iyilik yapanları tanıyan içgüdüsüyle Yarası temizlenirken bağırmaz, hırçınlaşmaz. İyiliği bilir tüm sokak köpekleri gibi Yardımına koşanın gözlerinin ta içine kadar bakar sevgi ve minnet ile

  Panda diğer sokak köpeklerinin kaderini yaşadı. Zehirlenmedi ama bir gece özgürce sokaklarda dolaşırken bir otomobilin altında kalarak ezildi.

  Boynuna hiçbir zaman tasma taktırmadı, buna karşılık yaşamı çok kısa sürdü
  .

  Tuluyhan bir gün sesinin titremesine mani olmaya çalışarak, “Panda öldü” dedi, o kadar. Tıpkı küçük çocukların yaptığı gibi kendini üzen şey hakkında fazla konuşmadı, Panda’nın adını bir kez daha anmadı.

  Aylar sonra bir gün onun sabahları uyuduğu kaldırımın yanından geçerken sesi boğuk çıktı:

+ Yorum Gönder


panda masalı,  panda ile ilgili hikayeler,  panda hikayesi,  panda ile ilgili ogretici hikayeler,  panda ile ilgili fabl,  panda masalları