+ Yorum Gönder
El Sanatları Arşivi ve Türk Sanatı Forumunda Deyim ve Atasözü Yanlışları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Deyim ve Atasözü Yanlışları
  Deyim ve Atasözü Yanlışları

  Deyimler ve atasözleri, kalıplaşmış söz gruplarıdır. Bu kalıpların bozulması ve bir sözün yerine eş anlamlısının getirilmesi anlatım bozukluğu yaratır.

  § Bir deyimin ilettiği anlamla, cümlenin taşıdığı anlam arasında bir uyumsuzluğun olması anlatım bozukluğuna neden olur. Örnek :

  Bir koyundan iki deri çıkmaz.

  Bir koyundan iki post çıkmaz.

  Haydi bakalım seç pirincin taşını.

  Haydi bakalım ayıkla pirincin taşını.

  Tüm itirazlara göz yummuştu.

  Tüm itirazlara kulak tıkamıştı.

  Mantısal Tutarsızlık : Bir cümlede, iletilmek istenen anlamın eksiksiz olabilmesi için düşünce ve mantık son derece önemlidir. İyi bir anlatımda sağlam bir düşünme ve mantık yürütme temel koşuldur. Mantıksal hataları ve tutarsızlıkları içeren cümleler, dil bilgisi kurallarına uygun olsalar bile anlamı ve yargıyı eksiksiz iletmezler. Bu tür yanlışlar genellikle dikkatsizlik sonucu ortaya çıkar. Örnek: Önümüzdeki haftanın önemli programlarından bazılarını sizlere hatırlatmaya çalıştık.

  Önümüzdeki haftanın önemli programlarından bazılarını sizlere tanıtmaya çalıştık.

  Önlem alınmazsa bu hastalık ölüme, hatta kısmi felce neden olabilir.

  Önlem alınmazsa bu hastalık kısmi felce, hatta ölüme neden olabilir.

  Son turda atlet, arkasındaki yarışçıyı bir hamlede geçti.

  Son turda atlet, önündeki yarışçıyı bir hamlede geçti.  Karşılaştırma Yanlışları : Kimi durumlarda varlıklar, nesneler ve kavramlar arasındaki benzerlik ve farklılıkları göstermek için yapılan karşılaştırmalar ya ikili bir anlam, iki farklı yorum yaratır ya da mantığa uymaz. Böyle durumlarda cümlede anlatım bozukluğu ortaya çıkar. Örnek :

  Kardeşim annemi babamdan çok sever.

  Sen futboldan benden daha çok hoşlanırsın.

  Sırma gibi siyah saçlarını toplayıp topuz yaptı.
 2. Zarafet
  Üye

  Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır Benzer yönleri ise kalıplaşmış sözler olmaları, kısa ve özlü anlatım yollarından ve ulusların ortak malı olmasından dolayıdır. Deyimler öz anlamı dışında kullanıldığı gibi sözcük anlamı dışında da kullanılabilir.
+ Yorum Gönder