+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Askerde Yemek Ve Yemek Disiplini nasıl olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HaKHaN
  Özel Üye

  Askerde Yemek Ve Yemek Disiplini nasıl olmalı
  Askerde Yemek Ve Yemek Disiplini nasıl olmalı

  Askerde Yemek Ve Yemek Disiplini Hakkında Bilgi

  Yemek
  Günde üç ögün yemek çikiyor. Ama isterseniz kantinden ayrica para verip de yiyebilirsiniz. Kantindeki fiyatlar kisla disina göre çok daha ucuz ama bedava karavanaya kiyasla ayrica bir masraf olacak.
  Önce kantinler hakkinda bilgi vereyim:
  Kantinde mesrubat (Pepsi, maden suyu, Yedigün, çay ve bazen Nescafe), hamburger, sosisli tost, kasarli tost satiliyor. Bildigim kadari ile hamburgerdeki et mutfaktan gelmiyor, disaridan ayrica geliyor.
  Ayrica paketli hazir yiyecekler satan kantinler var. Buralarda biskuviler, ton baligi konservesi (bayagi popüler) meyve suyu, süt bulmak mükün. Ayni zamanda gazete, kagit mendil, terlik vs. malzemeyi de buralar satiyor.

  Bir de manavimsi kantinler var. Buralarda kiloyla mevsimlik meyve ve sogan satiliyor. Poset pek bulunmuyor zaten yatakhanede saklamak yasak, o nedenle gün boyunca yiyeceginiz meyveyi ve paketli yiyecekleri ceplerinize, uniformanizin içine doldurmaniz gerekiyor. Arkadaslarinizla koordine ederseniz biriniz portakal depolarken digeri süt kutularini tikistirabilir mesela.

  Bunlari almak için yemekhane önüne gelir gelmez (ve izin verildigi zaman) kosup siraya girmeniz gerekiyor. Yani yaninizdaki parayi ona göre hazirlayin. Asagida yemekte nelerin çiktigini anlatacagim. Dengeli beslenebilmek açisindan en azindan arada bir karavanadan yemenizi tavsiye ederim (vejeteryanlik gibi özel bir durumunuz yoksa). Kantin kuyrugunun kargasasini, stresini tarif etmem kolay degil, tercihinizi yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

  Karavanada neler çikiyor?
  Kahvalti
  Kahvalti menusu gününe göre söyle olabilir:

  Çorba
  Çay, pekmez
  Çay, yumurta, peynir, zeytin
  Çay, margarin, reçel veya bal
  Çay kazanla geliyor, gelene kadar sogumus oluyor ve ancak yarim bardak (metal su bardagi) veriliyor. Masanizda kahvaltiya gelmeyenlerin bardaklarini da doldurtabilirseniz, daha çok içebilirsiniz. Bu her yemekde uygulanabilcek bir taktik. Çayin sekeri atilmis olarak geliyor, miktari seçme imkaniniz yok.


  Ögle ve aksam yemekleri
  Genellikle üçdört kap yemek veriliyor. Hemen hepsinde (kiyma halinde) et var.
  Not: Kullanilan etler dondurulmus olarak Almanya'dan falan gelmis olabilir, hem de çok seneler önce. Et kesimi konusunda hassas olanlar bunu da dikkate almalilar.
  Hatirladigim yemekler sunlar, tabii mevsime göre degisiklikler olabilir:


  Kuru fasulye (sanildigi kadar çok çikmiyor)
  Nohut (bu da o kadar çok çikmiyor)
  Nohutlu pilav
  Iç pilavi
  Bulgur pilavi
  Firinda sebzeli tavuk
  Sebzeli rulo köfte
  Izmir köfte
  Peynirli tepsi böregi
  Kapuska
  Kiymali ispanak
  Türlü (konserveden)
  Yogurt
  Tursu
  Hosaf
  Kadayif
  Tahin helvasi
  Her ögünde pilav ya da börek, sulu yemek ve tatli oluyor. Tabii tad olarak ahim sahim degil, ama dengeli bir menü ve çogu zaman doyurucu (özellikle yemege girmeyenlerin paylarini da alirsaniz :-).

  Yemekhane adabi
  Yemekhaneye sira ile giriliyor, hem manganin oturacagi yer belli. Hosaf, kadayif, börek türü seyler zaten tabaklarda oluyor ve esas yemek gelene kadar siz bunlari bitiryorsunuz. Ekmek ve su hemen bitiyor masadan birinin kalkip getirmesi lazim.
  Yemekhaneye girmeden önce --eger unutmazlarsa-- toplu halde "dua" ettiriyorlar. Keplerinizi çikarip, sol elinizle kalbiniz üzerinde tutup (yani yabanci filmlerde oldugu gibi :-) komutanlardan birinin pesinden sunlari tekrar ediyorsunuz:

  Tanrimiza hamdolsun!
  Milletimiz varolsun!
  Sonra oradaki en yüksek rütbeli komutan "Afiyet olsun!" diyor, siz de "SAGOL!" diye bagirip içeri girmeye basliyorsunuz. Içeride sessiz olmaniz için devamli bagiriyorlar, düdük çaliyorlar ama pek basarili olduklarini söyliyemeyecegim. Bizim batarya çavus ve subaylardan en agir sözleri bu nedenle isitti.
  Burdur'da yemek
  Çarsi izinlerinizin önemli bir kismi yemekle geçecek. Duydugum kadari ile göl kenarinda balik lokantlari varmis, ama kisin açik olmadiklari için ben göremedim. Sehir içinde ana cadde üzerinde (Gazi Caddesiydi ismi yanilmiyorsam) bol miktarda lokanta ve kebapci var.
  Kahvalti için ya bir lokantada çorba içebilirsiniz, ya da pastanelerden birinde peynirli, zeytinli, pogaçali bir kahvalti edebilirsiniz.

  Diger yemekler için tavsiye edebilecegim temiz bir lokanta, Toros Aile Lokantasi. Yeri ana caddeye baglanan bir ara sokakta ve caddeye çok yakin. Cadde üzerinde bir levhasi var ("tereyagindan baska yag kullanilmaz" yaziyor).

  Sehirde yemek fiyatlari benzer yer ve yemeklere göre biraz daha pahali, söylendigine göre esnaf dövizli askerler için özel tarife hazirliyormus.
 2. Acil

  Askerde Yemek Ve Yemek Disiplini nasıl olmalı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder