+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Özel Kuvvetler Komutanlığında Teşkilat Yapılanması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HaKHaN
  Özel Üye

  Özel Kuvvetler Komutanlığında Teşkilat Yapılanması
  Özel Kuvvetler Komutanlığında Teşkilat Yapılanması

  Özel Kuvvetler Komutanlığı yada eski adıyla ÖZEL HARP DAİRESİ üç ana unsurdan meydana gelmektedir.

  Bunlar

  Sivil unsurlar

  MAK(Muhabere Arama Kurtarma)

  Bordo Bereliler

  Sivil Unsurlar

  Sivil unsurlar ÖHD nin eski tarihinden bu yana varlığını sürdürmüş ve halen daha sürdürmekte olan bir teşkilattır.Bu teşkilatta BEYAZ KUVVETLER diye adlandırılan özel kuvvet elemanları bulunmaktadır.Karı-koca aynı teşkilata olmasına rağmen birbirlerinden haberdar değildirler.

  BEYAZ KUVVETLER de amaç olası işgallerde halkı örügtlemek,gizli silah depolarında saklanmış silahları çıkartmak,önemli belgeleri taşımak cephe gerisinde orginizasyonu yapmaktır.
  Birçok hizmetleri olduğu gibi günümüzde de olmaya devam etmektedir.

  MAK (Muhabere Arama Kurtarma)

  MAK timleri özel kuvvetlerin en seçkin birliği olma şansına sahiptir.MAK timleri özel kuvvetler bünyesindeki en seçkin birliktir.Olası savaşlarda MAK timleri haklı örügtlemek eğitmek silahların paylaşımı ve ani baskınlar pusular istihbari faaliyetleri düzenleyip icraa etmekle yükümlüdürler.Görevlerinin ve sorumluluklarının bilincindedirler.

  BORDO BERELİLER

  Bordo Bereliler özel kuvvetlerde ikinci ana unsurdur. Bordo Bereliler 3,5 yıllık eğitimlerinin 2 yılında özel harp eğitimi alırlar.
  Bu eğitimlerinde hem özel harpçi hemde istihbaraçı olurlar.
  Cephede büyük alışılmış savaşlar değil küçük çapta kuvvetlerle yüksek tahribatlar yaratan, ani baskın pusu keşif gözetleme atıcılık ve özellikle patlayıcı bomba alanındaki özelllikleriyle TSK nın ve Türkiye Devleti Askeri güç unsurunun vaz geçilmezindendir.

  İlk eğitimi ABD li subaylar ve Nazi subayları tarafından verilen BORDO BERELİLER günümüzün en iyi özel askerleridir.

  Kuruluş amaçları komünizim ile mücadele olan BORDO BERELİLERİN günümüzde 92 yılındaki değişikliklerle misyonu yetkileri ismi ve çapı değişmiş daha geliştirilmiştir.


  Alıntıdır

  S A P A K

 2. Acil

  Özel Kuvvetler Komutanlığında Teşkilat Yapılanması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder