+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Tek tip askerlik kanunlaşmıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Tek tip askerlik kanunlaşmıyor
  Tek tip askerlik kanunlaşmıyor

  Tek tip askerlik hakkında bilgi

  TBMM Genel Kurulu, Askeri Hakimler Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerini tamamladı. Görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplayan Milli Savunma Bakanı Gönül, uzman çavuşların bir çok problemi bulunduğuna işaret ederek, bu konuda bir çalışma yapıldığını anlattı. Hazırlanan taslağın, uzman çavuşların problemlerini çözmeyi amaçladığını kaydeden Gönül, taslağın şu anda bakanlıkların görüşünde olduğunu, görüşten geldikten sonra nihai şeklini alacağını belirtti.


  Bugün askerliğin yapılmasında pek çok tip bulunduğuna dikkat çeken Gönül, "Kimisi dövizli askerlik, kimisi kısa dönem, kimisi yedek subaylık şeklinde askerlik yapıyor. Bunları mümkün olduğunca etkinlik ve verimlilik bakımından daha mantıklı ve hizmete yönelik nasıl yaparız diye bir çalışma yapıldı. Hükümetin kanun tasarısı haline getirdiği bir metin henüz mevcut değil. Bu çalışmalar geliştiriliyor. Ne zaman kanun tasarısı haline geleceği konusunda tarih vermek mümkün değil. Öyle anlaşılıyor ki bu dönemde
  ve belki gelecek dönemde kanunlaşması mümkün olmayabilir" diye konuştu.

  Gönül, emekli astsubaylarla ilgili kanun taslağının şu anda Başbakanlık'ta bulunduğunu belirterek, taslağın bakanlıkların görüşüne sunulacağını ve ona göre şekilleneceğini söyledi


  Görüşmelerin sonunda tasarı Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Kanunla Sahil Güvenlik Komutanlığı Hukuk Müşavirliği kadrolarına askeri hakim sınıfından subay atanabilmesi için askeri hakimlerin yargıyla ilgili idari görev kadroları arasına Sahil Güvenlik Komutanlığı Hukuk Müşavirliği de eklendi.
 2. Gölge Kız
  Devamlı Üye

  Kurtuluş savaşı zamanında binlerce mektebli şehit oldu,onlarda sizin gibi düşünmüş olsalardı şimdi muhtemelen soyadlarınız nicolopodis,amabenokudumlixis vs gibi olacaktı,

 3. zitgi
  Yeni Üye
  tek tip askerlik de neymiş adamın saçı okuyarak dökülmüş dğieri keyiflerde sorumluluk bilinci gelişmemiş kişi ile bu adamı yan yana nasıl koyabiliyorlar allah akıl vermiş düşünün diye bırakın böyle şeylerle ugrasmayı geleceğe bakın hem okuyana haksızlıktır bu okuyan adama iyilik yapacakları zamn tam tersi bir uygulama

 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Bakan Gönül'den tek tip düzeltmesi


  A.A


  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ancak Anadolu Ajansı'nın konu ile ilgili sabah saatlerinde geçtiği Vecdi Gönül'ün açıklamalarına düzeltme yine Bakan Gönül'den geldi.


  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlikle ilgili Genelkurmay tarafından yapılan teknik çalışmaların tamamlanıp Başbakanlığa iletildiğini belirterek, “Bundan sonra inisiyatif Başbakanlıkta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesinde” dedi.

  Gönül, Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim El Mafraci ve beraberindeki heyet ile makamında görüştü. Gönül, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin “tek tip askerlik” ile ilgili çalışmalar konusundaki sorusu üzerine Gönül, “Teknik çalışmalar Genelkurmay tarafından tamamlandı ama kanun tasarısı aşamasına gelmedi. Bundan sonra inisiyatif Başbakanlıkta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesinde” dedi.

  “Hükümetin teknik çalışmayla ilgili görüşünün” sorulması üzerine Gönül, şunları söyledi:

  BAKANLIKLARA SORULACAK

  “Bakanlıklara sormadan hükümet görüşü teşekkül etmez. Bu konu hem Milli Eğitimi ilgilendiriyor hem Maliyeyi ilgilendiriyor hem İçişleri Bakanlığını ilgilendiriyor. Her bakanlığın görüşünü almak gerekiyor. Bu, kanunların normal yürüyüşüdür. Bakanlıkların görüşü alınmadan Bakanlar Kurulunda kanun tasarısı haline gelip imzaya açılmıyor. Bu görüşlere göre teknik çalışmada değişiklikler yapılabilir endişesiyle şu aşamada herhangi bir bilgi vermemiz, sonradan değişecek bir hususu söylememiz manasına gelir diye söylemiyoruz.

  Şu anda Genelkurmay çalışmasını Başbakanlığa verdi, Genelkurmay Başkanımızın ziyaretinde. Bundan sonra inisiyatif Başbakanlıkta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesinde. Başbakanımızın şahsen yapacağı birşey değil. Kanunlar ve Kararlar Dairesinin bunu yürütmesi gerekiyor.”

  BAKAN GÖNÜL'DEN DÜZELTME

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlikle ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığından Başbakanlık'a gönderilmiş bir kanun tasarısı bulunmadığını bildirdi.

  Gönül yaptığı açıklamada, Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim El Mafraci ile görüşmesinde gazetecilerin soruları üzerine “tek tip askerlik” uygulamasına ilişkin yaptığı açıklamaların yanlış anlaşıldığını kaydetti.

  Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde konunun gündeme gelmiş olabileceğini belirten Gönül, “Konu görüşülmüş olabilir, ama Bakanlığımızdan Başbakanlık'a gitmiş herhangi bir tasarı yok. Konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


+ Yorum Gönder