+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Genel Kurmay Başkanlığı Karargah binasının Tarihçesi[Fotoğraflı] Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Genel Kurmay Başkanlığı Karargah binasının Tarihçesi[Fotoğraflı]
  Genel Kurmay Başkanlığı Karargah binasının Tarihçesi

  Genel Kurmay Başkanlığı Karargah binasının Tarihçesi Hakkında Bilgi

  Genelkurmay Başkanlığı karargah binasının bulunduğu yer; inşaat yapılmadan önce tarla konumunda olan bir arazidir. Ankara Ziraat Mektebinde faaliyet gösteren Genelkurmay Başkanlığı’nın yeni bir karargah binası için yer aradığı haberinin duyulması üzerine tarla sahibi tarlasını bağışlamak istemiştir. İleri çıkabilecek hukuki sorunlar dikkate alınarak Genelkurmay Başkanı Mareşel Fevzi ÇAKMAK’ın emri ile tarla, metrekaresi 5 kuruş karşılığında satın alınmıştır.Binanın projesi, o sırada Ankara’da yapılan birçok Devlet Binası’nında mimarı olan Avusturyalı Mimar Prof. Dr. Clemens HOLZMEİSTER tarafından çizilmiştir. Binanın projesinde Erkan-ı Harbiye kelimelerinin baş harfleri esas alınmıştır ve bina Büyük Erkan-ı Harbiye olarak isimlendirilmiştir.1929 yılında Haydar ve Şürekası adlı müteahhitlik şirketince inşasına başlanan bina, 1930 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Ayrı binalarda hizmet veren Genelkurmay Karargahı ve Milli Savunma Karargahları 1959 yılında birbirlerine bağlanmışlardır. Mevcut binanın ihtiyaçları karşılayamaması üzerine 1970 yılında ek bina yapılmıştır.
  GENELKURMAY BAŞKANLIĞI KARARGAH BİNASI
 2. Ezlem
  Üye

  Ankara'da bulunan Genel Kurmaya Başkanlığının binası bulunmaktadır. 1930 yılında inşaatı biterek bina hizmete girmiştir. 1970 yılında bina yetersiz kalarak ek bina yapılmıştır.

+ Yorum Gönder