+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda "Çanakkale Savaşı ve Pullar" Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  "Çanakkale Savaşı ve Pullar"
  Çanakkale Savaşı ve Pulla

  Çanakkale Savaşı ve Pulla Hakkında Bilgi  ÇANAKKALE SAVAŞI VE PULLAR
  Aydın AYHAN
  Çanakkale Savaşları sırasında bütün karışıklığa rağmen posta hizmetleri devam ettirildi. 1915 yılında yeni pullar basılıp kullanıma sunuldu. Genellikle 1892, 1897, 1901, 1905, 1908, 1909, 1913 ve 1914 tarihli pullar üzerine sürsaj basılarak kullanıldı. Önceleri 1915 yılı başlarında kon lal içinde 1331 (1915) altı köşe bir yıldız basıldı. Daha sonra hilal içinde “Evlad-ı şüheda vergisi” yazılı gene altı köşe yıldızlı sürsajlı pulla kullanıldı. 1916’dan itibaren gene başka bir cephe adına “Tur-i Sina” sürsajlı pullarla birlikte 1916 Şubatına kadar hilal içine (1331) daha sonra (1332) tarihli fakat yıldızı beş köşe olarak çıkarıldı.
  1916 yılından itibaren Avusturya’da Viyana’da devlet matbaasında bastırılan ve “Dolmabahçe serisi” adıyla anılan pulların üzerindeki resimlerin birisi, büyük bir top mermisi önünde süngü takılmış tüfek tutan bir Mehmetçik resmi yer alıyor. Artık doğrudan Çanakkale savaşları pullar çıkarılmaya başlanmıştı. 1917 yılından itibaren gene Viyana baskılı çeşitli renklerde pullar üzerinde ailesiyle ve çocuklarıyla vedalaşan bir asker, siperde ateş eden asker, top arabası başında ateş eden askerler, bir Çanakkale haritası üzerinde ay-yıldız, gene bir Çanakkale haritası yanında Sultan Mehmet Reşat’ın resmi, tek başına cepheye giden bir asker görülmektedir. Bunların dışında diğer harp cephelerinden de görüntülerin bulunduğu “Çeşitli çöl ve vaha manzaraları, çölde yürüyüş halinde asker” resimleri pullara basılmıştır.
  Cumhuriyetin ilanından sonra Çanakkale savaşlarıyla ilgili ilk pul 1955’te Çanakkale Zaferinin 40. yılı hatırası olarak çıkarıldı. 15 kuruşluk yeşil-bronz renkte olanın üzerinde Boğaz ve Gelibolu yarımadasının kuşbakışı resmi bulunuyor. 20 kuruşluk kahverengi renkte olanında top mermisini kaldıran Havranlı Koca Seyit’in resmi var. 30 kuruşluk mavi gri renkte olanında Nusret Mayın Gemisi fotoğrafı; 60 kuruşluk zeytini renkte olan pulda ise Atatürk’ün Çanakkale savaşlarındaki fotoğrafı yer alıyor.
  1965 yılında Çanakkale savaşlarının 50. Yılı hatırası olarak bir pul serisi daha çıkartıldı. Çok renkli olan bu üçlü pul serisinde 50+10 kuruş olanının üzerinde Çanakkale Boğazı ve üzerinde bir zafer çelengi, 90+10 kuruşlu pulun üzerinde Mehmet Çavuş Abidesi önünde süngü takmış ve selam durmuş üç millete mensup “Türk, İngiliz, Fransız“ askerleri bulunuyor. 130+10 kuruşluk pulun üzerinde Türk bayrağı ve Çanakkale Şehitleri Abidesi yer alıyor
  Çanakkale savaşlarıyla doğrudan ilgili olarak çıkarılmasa da, Atatürk’ün 50. ölüm yılı için özel blok pulun sol yanında en üstte, Atatürk’ün “siperde düşmanı incelerken” çekilmiş çok ünlü fotoğrafı yer alıyor.
  1990 da “18 Mart Çanakkale Savaşları“ pulu olarak 100 liralık tek bir pul çıkarılmış; çok renkli olan bu pulun üzerinde çiçekler arasında Çanakkale Abidesi üzerinde de bir bulut şeklinde gagasında zeytin dalı bulunan bir kuş sureti resmedilmişti.
  1998 yılında Çanakkale Savaşları serisi içinde 125.000 liralık iki pul çıkarıldı. Yeni Zelanda Posta Lmt. Şti bu savaşlar anısına çıkardığı iki pul, bir anlaşmayla aynen Türk postaları tarafından da bastırıldı. Pullardan birinin üzeride yabancı bir yaralı askeri (Anzac) kucağına almış taşıyan bir Mehmet, diğerinde babalarını bekleyen iki çocuk ve bir kadın resmedilmişti… Yaralıyı taşıyan Mehmet hikayesi, Fransız Generali Guro tarafından da anlatılan hikayeydi..
  1. Dünya Savaşı yıllarında Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay) tarafından da yardım pulları çıkarılmıştır. Pulların üzerinde, sırtında yaralı taşıyan, şapkasında Kızılay işareti olan görevli bir asker, yaralıya ilaç içiren bir hemşire, bir Kızılay gemisi, sedyede yaralı taşıyan bir Kızılay askeri, at üzerinde yaralı taşıyan bir asker, Kızılay ve Türk bayrakları, tek bir hemşire, tek bir sıhhîye askeri, kar içinde giden Kızılay arabaları, deve üzerinde kurulmuş çadırda taşınan yaralılar, Kızılay gemisi ve Türk, Alman, Avusturalya Kızılay ve Kızılhaç görevlileri, ayrıca Süleymaniye Camii üzerinde Kızılay resmi bulunuyordu.
 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  Çanakkalede vurulan mühür

  Anadolu’dan
  ege’ye vurulan mühür
  lacivert kokulu suya
  körüklü çizme izleri düşer
  istiklal için ölmeyi emreden
  asrın dehası Mustafa Kemal'in

  Ah bir dile gelse
  conk bayırındaki taşlar
  yavuz zırhlısı hançer misali
  saplanır düşmanın hayaline
  dalga dalga yayılır öyküsü
  yedi düvel şapka çıkarır
  ordularda alay kıvraklığı
  güneş top sesine uyanır
  gece şimşekler doğar
  süngü çarpışmalarında
  destanlar yazılırken
  bir altın sayfa düşer tarihe
  söyleşir her dinden ana kuzusu
  tarihin dönüm yeri olan Çanakkale’de

  01.02.2005
  A v r a s y a
  Ahmet Erdem

+ Yorum Gönder