+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Çanakkale Sığındere Sargı Yeri Şehitliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Çanakkale Sığındere Sargı Yeri Şehitliği
  Çanakkale Sığındere Sargı Yeri Şehitliği

  Çanakkale Sığındere Sargı Yeri Şehitliği Hakkında Bilgi


  Gelibolu Yarımadası'nda Alçıtepe köyü yakınlarındaki Sığındere mevkiinde yaralılara ilk yardımın yapıldığı sağlık merkezinde, 28 Haziran 1915 gecesi İngiliz, Fransız donanmasının top atışları sonucunda Türk-İngiliz-Anzak yaralılardan 18.000'i hayatını kaybetmişti. Binlerce şehit Mehmetçiğin gömüldüğü “Sargı Yeri”nde daha önce küçük bir şehitlik yapılmıştı. Bu şehitlik, yaşanan acı olayı yeterince yansıtmadığından yeni bir şehitlik yapılmış, 30 Temmuz 1995 günü düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır. Şehitlikte Heykeltıraş Tankut Öktem'in yaptığı bir anıt ile 60 subay ve 240 er için mezar taşı bulunmaktadır.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yazılı Cuma Kutlama Resimleri


  snderesargyeriehitlii.jpg

  snderesargyeriehitlii2.jpg

  snderesargyeriehitlii3.jpg

  snderesargyeriehitlii4.jpg
 3. çekov
  Devamlı Üye
  İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği

  İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği Hakkında Bilgi  Şehitlik, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı Ana Tanıtım Merkezi ile Kilitbahir Köyü arasındaki Değirmen Burnundadır.Kilitbahir Köyü'nün 800 metre kuzeyindedir Eceabat -Kilitbahir Köyü kenarında yoldan 3 metre içeridedir.Mezarlığın içnde Selvi ağaçları dikilmiştir. Şehitliğin tarihçesi hakkında bilgi elde edilememiştir.Şehitlikte kitabe yoktur.Sadece “İSİMSİZ TOPÇU YÜZBAŞI ŞEHİTLİĞİ” yazan bir levha mevcuttur.Şehitlikte Topçu Yüzbaşının mezarı bulunmaktadır.yapıldığı tarih bilinmemektedir.Gerçek Şehitliktir.

  Çamburnu Şehitliği
  (Çamburnu Balkan Harbi Şehitliği)


  Sembolik Şehitliktir. Balkan ve Çanakkale Savaşlarında şehit olan askerlerimizin anısına 1962 yılında Çanakkale Şehitleri ve Abideleri Yardım Derneği tarafından yaptırılmıştır.Bir kaide üzerine oturtulmuş 2.5 m. uzunluğunda abidesi bulunmaktadır Şehitlikteki anıtın üç yönünde mermer kitabeler üzerinde şunlar yazılıdır oğu yönünde : Bu anıt 1962 yılında Çanakkale Abidesine Yardım Derneği tarafından inşa ettirilmiştir.Güney yönü : Burada Balkan ve ÇANAKKALE harplerinde yaralanarak şehit düşen binlerce kahraman yatar. Kuzeyinde :
  Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın
  Bu toprak bir devrin battığı yerdir.
  Eğil de kulak ver bu sakıt yığın
  Bir vatan kalbinin attığı yerdir.ifadeleri yar alır.

 4. çekov
  Devamlı Üye
  DUR YOLCU KİTABESİ

  Önünde İstihkam Yüzbaşı Tahir Bey Anıtının bulunduğu Değirmen burnu Tabyasının (Deniz Piyade Birliğinin) arkasında yer alan tepenin güneydoğu yamacında yer alır. Anadolu yakasından ve boğazdan belirgin bir şekilde görülebilen anıt burada askeri birlikte 1960 yılında yedek subay olarak görev yapan Seyri Çebi tarafından yapılmıştır.Seyran Çelebi asker sigarasından etkilenerek elinde silah tutan asker figürünü inşa eder ve yanına da Necmettin Halil Onan’a ait olan Dur Yolcu şiirinden bir dize yapar. Kilitbahir platosunun yamacında bulunan yazı ve figürler uzak mesafeden daha iyi görülmektedir.Bu anıtla Çanakkale Savaşlarının yapıldığı Gelibolu Yarımadasının önemi vurgulanmaktadır.

  .


 5. çekov
  Devamlı Üye
  RUMELİ MECİDİYE ŞEHİTLİĞİ ve ANITI


  18 Mart 1915 günü Çanakkale Boğazında yapılan deniz savaşı esnasınd itilaf donanması tarafından açılan ateş sonucu Mecidiye bataryasının cephaneliği isabet alır. Cephaneliğin patlaması sonucu bataryada görveli 13 er şehit olur. Bu kahraman vatan evlatlarının toplu olarak gömüldüğü alan 1919 yılında Mecidiye Şehitliği olarak düzenlenir. 1962 yılında yapılan düzenleme ile bugünkü şekli verilmiştir. 70 metrekarelik bir alanı kaplayan ve etrafı duvarla çevrili olan bu şehitliğin kenarlarında servi ağaçları vardır.
  Bu şehitliğin ortasında yer alan Mecidiye Anıtı 18 Mart 1915'de Mecidiye Bataryasındaki patlamada şehit olan 13 kahraman evladı ile aynı gün insanüstü bir güç ve kuvvetle 276 Kg. lık top mermisini kaldıran Mehmet Seyit Onbaşı anısına 1969 yılında dikilmiştir.


 6. çekov
  Devamlı Üye
  Seyit Onbaşı Anıtı (Onbaşı Seyit Anıtı)

  Gelibolu Yarımadası'ndaki Seyit Onbaşı Anıtı ve Mecidiye Şehitliği
  Koca Seyit (Kasketli Fotoğraf Havran Kaymakamlığı Web Sitesinden alınmıştır.)

  Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliğinin karşısında bulunan alandaki bu anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmıştır. Seyit Onbaşı Edremit’in Havran-Çamlık (Çamlık Köyü'nün esl adı Manastır'dır.) Köyü’nde 1889 yılında dünyaya gelmiş, 1909 Nisan Ayında askere alındı.1912 yılında Balkan Savaşlarına katıldı. Savaş bittiğinde terhis edilmedi.Topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde görev aldı.. Askerliğinin 6.yılında Gelibolu Mecidiye Bataryasında topçu eri iken Queen Elizabeth ve Ocean zırhlılarının açtığı ateş sonucu açılan çukura baş aşağı beline kadar gömülmüştür. Yanındaki sıhhiye eri Onu bacaklarından çekerek kurtarmıştır. O sırada bataryada bir tane top ve birkaç topçu eri hayatta kalmıştır. Gemilerin ateşi devam etmekte iken topun mermiyi kaldıracak olan metaforası (vinci) isabet aldığı için parçalanmıştır. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, 276 kg.lık mermiyi arkadaşı Niğdeli Ali’nin yardımı ile sırtlamış ve bu şekilde topun altı basamağını çıkarak mermiyi topa sürmüş ve ateşlemiştir. Bu atışla Ocean’a isabet eden mermi gemiyi hareketsiz bırakmış ve bir süre sonra da Ocean batmıştır. Bundan sonra Türk Müstahkem Mevkileri Komutanı Miralay Cevad Bey (Alb.Cevat Çobanlı) eliyle Ona onbaşı rütbesini takmıştır.

  Seyit Onbaşı Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve yaralanmıştır. 1918 sonbaharında Köyüne Dönmüştür.1943 yılında Soyadı Kanunu ile ÇUBUK soyadını aldı. 1939 yılında (50 yaşında iken) zatürreeden ölmüştür. Bugün doğduğu köye, Havran’daki ilkokula ve bir sokağa Onun ismi verilmiştir. Havran’da top mermisini taşırken temsil edilen bir heykeli bulunmaktadır.
  Mecidiye Bataryasının bulunduğu yerde o günün anısına mermerden bir kaide üzerinde dikdörtgen şeklinde yukarı yükselen Mecidiye Anıtı bulunmaktadır.


  SEYİT ONBAŞI'NIN KULLANDIĞI TOPUN VE MERMİNİN KİMLİĞİ
  Satın Alan : 2.Sultan AbdulhamitAlmanya^ya Sipariş Tarihi : 1886Sipariş veren Firma: Alman Krupp FirmasıOsmanlı'ya teslim tarihi: 1889Markası: Krupp Marka Çakıllı TopNamlu Uzunluğu: 11.37 m.Çapı: 35 cmNamlu Ağırlığı: 85 TonKundak Boyu: 8.4 m.Toplam Ağırlığı: 170 TonMermi Uzunluğu : 1.72 m.Mermi Ağırlığı : 215 okka = 276 kg
  Padişah II.Abdülhamit 1886 'da Krupp fabrikasına bu toplardan 8 adet Çanakkale için
  sipariş vermiştir. 1880 yılında teslim alınan toplar Asaf Paşa tarafından Çanakkale'ye getirilip Rumeli mecidiyesi ve Anadolu Hamidiye Tabyalarına yerleştirilmiştir.


 7. çekov
  Devamlı Üye
  SOĞANLIDERE HAVA ŞEHİTLİĞİ


  Havuzlar Şehitliğinden sonra Soğanlıdere Hastane şehitliğine varmadan önce yolun sağ tarafında ağaçlar ve çalılar içinde bir şehitliktir. Bu mütevazı şehitliği girişinde ki mermer levhada de “bu şehitlik 1915 Çanakkale muharebeleri sırasında Soğanlıdere cephesi ileri hatlarına karşı girişilen hava saldırısı sonucu şehit düşen bir onbaşı ile dokuz ere aittir” yazmaktadır. 8. çekov
  Devamlı Üye
  Gerçekten etkileyici.. Tabi gidip görmek lazım.. Ben Çanakkale'li olduğum için bir çokkez gittim.. Gezilip görülebilecek en anlamlı yer.. Sağolun paylaşımlar için


 9. HAYAT
  Devamlı Üye
  Çanakkale Anısına Şiir

  Çanakkale Anısına

  Cümle alem bilsin bunu
  Her yer bize Çanakkale
  Gelmişti milletin sonu
  Her yer bize Çanakkale

  Vatan Bayrak Namus bize
  Getirdik düşmanı dize
  Görev verdik geline kıza
  Her yer bize Çanakkale

  Resul bize yardım etti
  Nice evlat şehit gitti
  Düşman senin işin bitti
  Her yer bize Çanakkale

  Anadolu şaha kalktı
  Irmaklar hep kan aktı
  Biz vurdukça düşman baktı
  Her yer bize Çanakkale

  Orada kurtardık yurdu
  Nice askeri denize sürdü
  Şehit oldu lazı, kürdü
  Her yer bize Çanakkale

  Daha küçüktü yaşları
  Anası boyamış saçları
  Bize yetmedi güçleri
  Her yer bize Çanakkale

  Akpınar’ım yetti artık
  Çanakkale bitti artık
  Kahpe düşman gitti artık
  Her yer bize Çanakkale


+ Yorum Gönder