+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk Tarihi Sözlüğü Forumunda Akçe Nedir- Tarihi Sözlük Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Akçe Nedir- Tarihi Sözlük
  Akçe Nedir- Tarihi Sözlük

  Akçe Nedir- Tarihi Sözlük anlamı


  Akçe

  Osmanlı Devletinin para birimi.

  Nedir- Tarihi Sözlük Nedir- Tarihi Sözlük Nedir- Tarihi Sözlük Nedir- Tarihi Sözlük
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Akçe hakkında genel bilgiler

  ham maddesi gümüş olan Osmanlı Devleti temel para birimi.


  Akçe, kelime kökeni olarak bir tarifi içerir. Açılım olarak gümüşün beyaz olan renginden hareket edilerek akça (beyaz para) olarak isimlendirilmiştir. İlk akçe Bursa'da Orhan Gazi tarafından 1327 yılında bastırılmıştır. Bu para ilk dönemlerinde 900 ayar gümüşten üretilmeye başlanmış fakat geçen zamanla birlikte gümüşün kalitesi 465 ayara dek düşmüştür. Akçe Osmanlı Devleti'nin temel para birimiydi. Ön yüzünde ülkenin inanç sistemini anmak maksadı ile Kelime-i Şahadet ve İslamiyet'in Dört Halifesinin isimleri, arka yüzünde ise dönemin padişahının ismi yer almaktaydı (para üzerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun bunalımlı bir devrine tekabülen (Fetret Devri) Timur Han'ın ismi de yeralmış, daha sonraları ise Timur'un ismi para üzerinden kaldırılmıştır).


  Bazı kaynaklara göre üç akçe "bir para"ya eşitti. Yüz yirmi akçe ise bir kuruşa eşitti. Daha sonraları kuruş Osmanlı ekonomisinde akçeden daha dikkate değer bir duruma gelmiş ve akçenin yerini almıştır. 1870'lerde ise kuruş yerini liraya bırakmıştır.


  Bu para biriminde ilk dönemlerde üzerine basılı bir tarih bulunmamasıyla birlikte, padişah I. Bayezid ile birlikte akçeler üzerine tarih basılma uygulamasına geçilmiştir.
+ Yorum Gönder