+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk Tarihi Sözlüğü Forumunda Saltanatın Kaldırılması Nedir- Tarihi Sözlük Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Saltanatın Kaldırılması Nedir- Tarihi Sözlük
  Saltanatın Kaldırılması Nedir- Tarihi Sözlük


  Saltanatın Kaldırılması Nedir- Tarihi Sözlük anlamı  Saltanatın Kaldırılması


  20 Ocak 1921'de T.B.M.M'de Teşkilat-ı Esasiyye Kanunu'nun kabul edilmesi ve 1 Kasım 1922'de de hükümranlık hakkının kayıtsız şartsız millette olduğu ve halk hükumeti idaresinin kabullenildiğinin ilan edilmesi, saltanatı şeklen kaldırmış oluyordu.
  Buna rağmen Sultan VI. Mehmed (Vahdeddin) padişahtı. İtilaf devletlerinin İstiklal Savaşı'nın kazanılmasından sonra T.B.M. Meclisi ile birlikte İstanbul hükumetini de Lozan Konferansı'na çağırmaları, bu ikiliğe bir son verme çarelerini de birlikte getirdi. 30 Ekim 1922'de yapılan bir Meclis toplantısıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun dağıldığına ve yeni bir Türkiye Devleti'nin kurulduğuna karar verildi.
  Nihayet 31 Ekim günü Meclis'in Müdafaa-i Hukuk grubu da toplanarak artık saltanatın kaldırılmasının gerektiğine karar verildi. Bu önerge 1 Kasım 1922'de Meclis'e sunularak yapılan uzun tartışmalardan sonra hilafet kalmak üzere saltanat kaldırıldı. İstanbul hükumeti de istifa ederek İstanbul'un yönetimini Ankara'ya bıraktı. Vatana ihanetle suçlanan Vahdeddin Malaya adlı İngiliz gemisiyle vatanı terk etmek zorunda kaldı (17 Kasım 1922).
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Osmanlı Hükümeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti yanında konferansa katılmak arzusunda olduğunu bildirdi. TBMM’nin açılması ile başlayan yeni dönemde, bu konu değerlendirilmiş ve kabul edilen kanunla Saltanat kaldırılmış. Saltanatın kaldırılma kararı üzerine, Sultan Vahidettin, İngiltere himayesine sığınarak Malaya zırhlısı ile yurdu terketmiş ve Malta'ya gitmiştir.
+ Yorum Gönder


saltanatın kaldırılması nedir,  saltanatın kaldırılması ne demek,  saltanatın kaldırılması ne demektir,  saltanatın kaldırılması hakkında kısa bilgi,  saltanatın kaldırılması tarihi nedir,  saltanatın kaldırılması hakkında kısaca bilgi