+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk Tarihi Sözlüğü Forumunda İslam tarihi Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  İslam tarihi Nedir?
  İslam tarihi


  İslam tarihi, İslam dininin 7. yy'da ortaya çıkışından ve İslam Devleti'nin kurulmasından başlayarak modern zamanlara kadar uzanan süreçte, İslam dini, İslam dinini benimseyen bölge ve toplumlar ve bu toplumların İslam çatısı altında ortaya koyduğu şeyleri barındıran tarih kolu. İslam tarihi, İslam inancını hem bir din hem de bir toplumsal müessese olarak ele alır ve çıkan sonuç, olay ve keşifleri bu bağlamda sunar.

  Genel olarak Muhammed'in doğuşundan ölümüne kadar geçen zaman, ondan sonraki hilafet dönemi, daha sonraki saltanat devletleri ve modern zamanlarda ortaya çıkan yeni akım ve durumlar ele alınır. Kabaca dört ana parçaya bölünebilse de, farklı yönlerden farklı şekillerde bölünmeler gerçekleşir, siyasi İslam tarihi farklı bir bölünmeyle incelenirken bilimsel keşifleri konu alan İslam tarihi daha farklı bir bölünme içerir.

  İslam tarihinin merkezini ve İslam tarihinin altın çağını teşkil eden dönem dinin doğuşundan peygamberin ölümüne kadar devam eden ve İslami kaynaklarda Asr-ı Saadet yani "saadet çağı" olarak adlandırılan dönemdir
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  İslam hz. Muhammed ile başlamıştır. Bu din Allah tarafından hz. Muhammed aracılığıyla insanlara gönderilmiştir. Çünkü İslamiyetten önce insanlar Cahiliye döneminde yaşarlardı ve Tanrı olarak putlara taparlardı. İslam dini sayesinde insanlar hak dini tanımış oldular.
+ Yorum Gönder


islam tarihi nedir