+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk Tarihi Sözlüğü Forumunda Türk kelimesinin anlami Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türk kelimesinin anlami
  Türk kelimesinin anlami

  Türk kelimesinin anlami ve hakında yazı  türk kelimesinin anlami 1.jpg

  TURK: Türk kelimesinin kökü TUR ve eki k olmakla beraber,TUR inanan varlığa verilen bir sıfattır.K ise Altay merkez türkçesindeki insan karşılığı kullanılan kişi manasını taşımaktadır.Yani "TURK" demek asla ırksal ve soysal bir tasnif olmayıp bir inanç kavramı niteliği taşımaktadır.
  TUR:inan kişi sıfatı olarak kullanılmakla beraber "tur"esas anlam itibari ile "güneş" demektir.Güneş in doğıuşundan itibaren yükselerek gün batışında son bulan "TUR" a ifaden Güneş için tur kelimesi kullanılmıştır.
  Tarihteki ilk TUR kelimesinin geçtiği yer sümer tabletleridir.Tanrı'nın yüceliği sümer tabletlerinde "dingir-tur-tur"ifadesiyle kendini bulmuştur.Sümer türküne göre m.ö4500 lerde Tanrı(Dingir)nın sıfatı Tur-tur'dur.Sümer türkünün,benliğinde tur kelimesi Tanrı adıdır,Tanrı sıfatıdır,tanrısal bir kavramdır.Sümerlinin inancı da tur dinidir.Güneş in yüceltilmesinin sebebi ise yüzyılarca süren buzul çağının ardından kendini göstererek hayat ın başlangıcı olarak görülmesi ve kudretinden ötürüdür.
  Kaynak:"Tanrı'nınTürk'leri" SemihTufan Gülaltay

  Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ben siteye yeni üye oldum.İnternetin zamanımızda yaygın olarak kullanılmasından ötürü düşüncelerimi daha fazla insanla paylaşabilme olanağına erişebileceğimi umuyorum.Tarih bölümünden giriş yapmamın sebebi ise Tarih in benim çin herzaman ayrı bir yeri olması ve ve zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde kimliğimizi tekrar haztırlamamızı sağlayacak bir konu açmak istedim.Yazı da da görüldüğü üzre,Türklük kavramı bir ırkı temsil etmemekle beraber bir inanç kavramı niteliğindedir.Bunu gerçeği böyle algılar ve hayatımıza geçirebilirsek,umuyorum ki batı tipi bölücü ve ayırıcı düşünce sisteminin bu coğrafya da dikiş tutmasına engel olabiliriz.Ben buna inanıyorum ve gönülden Türk olduğum için bende sizler gibi gurur duyuyorum. 2. Acil

  Türk kelimesinin anlami isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder