+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk Tarihi Sözlüğü Forumunda Tarih nedir kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tarih nedir kısaca
  Tarih nedir kısaca bilgi

  Tarih nedir ? ve hakında tüm önemli bilgiler burda !!!!!

  İnsan toplumlarının, zaman ve yer gösterilerek ve doğru olarak kültür ve medeniyetlerini inceleyen, hayatlarını, çeşitli ilişkilerini anlatan bir bilim.


  Tarih nedir kısaca1.jpg

  İnsan topluluklarının yaşayışları (klan, site, devlet, imparatorluk), savaşları (yapılan çeşitli savaşlar, barışlar, antlaşmalar) meydana getirdikleri medeniyetler (hükümet ve idare, askerlik, hukuk, din, güzel sanatlar, tarım, ticaret v.b.) tarihî olaylar arasında yer alır ve tarih biliminin konusunu meydana getirir.

  Zaman ve yer gösterilerek incelenen tarih olaylarında, zaman ölçüsü olarak yıl, ay ve gün kullanılır. Olayların birbirine karışmaması, bir olayın başka bir olaya etkisinin anlaşılabilmesi için bu olayların zaman sırasına göre düzenlenmesi esastır. Zamanla ilgili bu şartlar içinde, yere verilen önem de büyüktür.

  Tarihin meydana gelmesi, insanların dünya üzerinde yaşamaya başladıklarından çok sonradır. Bu da ancak, yazının bulunması ile başlamıştır. Yazının bulunması, zamanımızdan ancak 5 - 6.000 yıl önce olduğuna göre, tarihin başlaması, insanın aşağı yukarı ömrü olarak kabul edilen 50.000 yıla göre pek yeni sayılır.
 2. Ezlem
  Üye

  Tarih geçmişte yaşanmış olayları sebep-sonuç ilişkisi içinde yorum yapmadan inceleyen bilim dalıdır. Tarih bilimi pek çok bilim ile iç içedir. Geçmişte yaşanan önemli olayları ele alır.
 3. Zarafet
  Üye
  Tarih Nedir: Geçmiste yaşamıs insan topluluklarının birbirleriyle olan ilişkilerini, savaş ve barışlarını kültürlerini, medeniyetlerini, sosyo ekonomik yapılarını belgelere dayanarak, yer ve zaman göstererek sebep sonuç ilişkisi içerisinde inceleyen ve objektif olarak açılayan bir bilimdir
 4. Ziyaretçi
  Tarih insanlarin gecmis zamanlardaki yasayis ve uygarliklarini yer zaman gostererek anlatan bir bilimdir

 5. Ziyaretçi
  geçmişte yaşamış insan topluluklarının her türlü faliyetini ve zaman belirterek sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde belgelere dayalı olarak inceleyen bir bilim dalıdır

 6. Ziyaretçi
  Tarih ; geçmişte yaşanan olayları inceleyen bilim dalıdır

 7. Ziyaretçi
  Geçmiş de yaşamış insanların gerçekleştirdikleri olayları sebep - sonuç ilişkisi içerisinde yer - zaman göstererek belgelere dayanarak inceleyen bilim dalıdır.

 8. Ziyaretçi
  geçmişte yaşanmış olaylar ..

+ Yorum Gönder


tarih nedir,  tarih nedir kısaca,  tarih nedir kisaca,  tarih nedir kısaca bilgi,  tarih nedir kısaca tanımı,  tarih ne demek kısaca