+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Bedir Savaşının Nedenleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bedir Savaşının Nedenleri Nelerdir
  Bedir Savaşının Nedenleri Nelerdir


  Bedir Muharebesi veya Bedir Savaşı, 13 Mart 624 cuma günü Müslümanlarla Mekkeli Kureyşliler (Müslümanların kullandıkları tabire göre Müşrik) arasında yapılmıştır. Müslümanların ilk savaşı olarak kabul edilir.

  Müslümanlar açısından savaşın en önemli nedeni, Kureyşliler kendilerine işkence yapıp hicrete zorlamalarıydı. Ayrıca Mekkeliler, hicretten sonra Müslümanların geride bıraktıkları mallarını yağmalamışlardı.


  Mekkeli Kureyşliler açısından bakıldığındaysa, Medine'ye yerleşen Müslümanların, Mekkeli Kureyşliler kervanlarını takip etmeleri savaşın en önemli mazereti sayılır. Mekke'deki hemen her ailenin kervanlarda bir hissesi vardı. Bu da Mekkeli Kureyşliler arasında savaş için neden oluşturmaya yetmişti.
 2. Zarafet
  Üye

  Bedir Savaşı, Hz. Muhammed’in ilk askeri zaferini kazandığı savaştır. Savaş için parasal destek sağlamak amacıyla hemen bütün Mekkelilerin katıldığı bir ticaret kervanı Suriye’ye doğru yola çıktı. Savaşın sonunda, Ele geçen ganimet askerlere dağıtıldı. Topraklar da ihtiyaç sahibi müminlere verildi.
+ Yorum Gönder


bedir savaşının nedenleri,  bedir savaşının nedenleri nelerdir,  bedir savaşında müslümanların kullandığı parola nedir,  bedir savaşının önemi nedir,  bedir savaşını sebebleri 5 tanesi