+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Tacikistan Türk Cumhuriyeti bağımsızlığına ne zaman kavuştu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tacikistan Türk Cumhuriyeti bağımsızlığına ne zaman kavuştu
  Tacikistan Türk Cumhuriyeti

  Tacikistan Türk Cumhuriyeti: 9 Eylül 1991 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur.
  Kuşkusuz tarih sahnesinde yaşamış olan Türk devletleri sadece bu kadar değildir. Araştırmalar devam ettikçe, bu sayının artacağı ve bu devletler hakkındaki Tarihi Coğrafya bilgilerinin daha kesinlik kazanacağı beklenmektedir. Tarihte yaşamış olan Türk Devletleri'nin yaşamış oldukları coğrafi mekanlar üzerinde çok sayıda devlet bulunmaktadır. Ancak bunların bir kısmı, Türk Devleti değildir. Bugün için, dünya üzerinde, 8 bağımsız Türk Cumhuriyeti (Türkiye, Kıbrıs, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan) bulunuyor. Ayrıca bağımsızlık mücadelesi içinde olan Türk cumhuriyetleri de bağımsız olurlarsa, bu sayı hayli artacaktır. Tarihteki Türk devletlerinin sayısı ne olursa olsun, tarihin her döneminde Türkler, devlet geleneklerini korumuşlardır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Orta Asya da denize kıyısı olmayan Tacikistan, Doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşudur. Bu bölgede ilk başta Samaniler yaşamıştır ancak daha sonra buraya Tacikler yerleşmiştir. Ülkenin çoğunluğunu Tacikler oluşturur daha sonra Özbekler oluşturur. Ülkenin konumu nedeniyle mevsimleri çok sert ve soğuk geçer.
+ Yorum Gönder


tacikistan ne zaman bağımsız oldu,  tacikistan türk cumhuriyetimidir,  tacikistan bağımsızlık tarihi