+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Tur Ali Bey dönemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tur Ali Bey dönemi
  Tur Ali Bey dönemi

  Tur Ali Bey


  Pehlivan Bey'in ölümü üzerine ailenin başına, Tur Ali Bey geçti. O, değeri yüksek, bilge ve büyük bir emir idi. Emri altında yaklaşık 30 bin hane vardı. Anadolu hududundan Şam, Mısır, Cezayir ve Irak-ı Arap hududuna kadar yıllarca Diyarbekir'de serdarlık ve komutanlık yaptı. Tur Ali Bey, Mahmud Gazan Han'ın Şam seferine katılarak, bu savaşta büyük yararlılıklar gösterdi. Böylece Tur Ali Bey, genç yaşta büyük bir şöhret kazandı. Onun ününün etrafa yayılması, Bayındırlıların bundan sonra "Tur Alililer" olarak tanınmasını sağladı].

  Bundan sonra Bayındırlılar, İlhanlıların Diyar-ı Bekr ve Diyar-ı Rabia taraflarını idare eden Emir Sutay'ın hizmetinde bulunarak, Diyarbekir ve ile Musul arasına yerleştirildiler
  . Daha sonra Bayındırlı beyleri gaza ucu olarak Trabzon'u seçerek burada fetihlerde bulundular. Daha sonra XIII. yuzyılın ilk yarısında, Erzurum havalisine kadar çıktıkları anlaşılan ve Trabzon kaynaklarında "Amid Turkleri", "Amidliler" olarak adlandırılan Bayındırlılar, önce imparatoriçe İrene (Ειρήνη η μεγάλη Κομνηνή, Eirēnē ē megalē Komnēnē) zamanında (1340), ikinci defa da imparatoriçe Anna (Άννα Μεγάλη Κομνηνή, Anna Megalē Komnēnē) zamanında (1341 yılı Ocak ayında) Trabzon topraklarına büyük akınlar yaptılar.

  Aynı yıl içinde ikinci defa Trabzon önlerine gelerek şehir üzerindeki tehditlerini devam ettirdiler. İmparator Michael (Μιχαήλ Μέγας Κομνηνός, Mikhaēl Megas Komnēnos) zamanında (1343) yapılan akın ise, Trabzon'u yeniden dehşet içinde bıraktı. Bayındırlılar, Tur Ali Bey'in ölümünden sonra oğlu Kutlu Bey tarafından idare edildiler.
 2. Acil

  Tur Ali Bey dönemi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder