+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi
  Osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi

  Osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi hakında bilgi  Osmanlı Devleti'nin tarafsız kalması en çok itilaf devletleri istemekteydiler. Özellikle Rusya boğazların kullanılması ve kendisine yardımın kolay yapılabilmesi için bu durumun devam etmesini istiyordu.
  Almanya, ittifak anlaşmasından sonra Osmanlı Devleti üzerindeki baskılarının savaşa girmesi yönünde arttırmaya başladı. Bu arada Alman askeri heyetinden bazı subaylar Osmanlı ordusunda önemli bazı görevlere getirilmişlerdi.
  Sonuçta, Yavuz (Goesa) ve Midilli (Breslav) gemileri Amiral Sovchen komutasında 28-29 Ekim 1914 gecesi Rusya'nın Odessa ve Sivastopol Limanlarını topa tutması fiilen Osmanlı Devletini savaşa sokmuş oldu.
  Bu olay üzerine önce Rusya ardından İngiltere ve Fransa Osmanlı Devleti'ne savaş açtılar. Böylelikle savaşa resmen katılan Osmanlı Devleti I Dünya savaşında bir çok cephede savaşmıştır. Savunma Cephesi olarak kurulan ve oldukça öneme sahip bulunan Çanakkale Cephesi'nin açılmasının nedenleri ve meydana gelen Deniz savaşları üzerinde duracağız.
 2. Acil

  Osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder