+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Çin uygur türkleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çin uygur türkleri
  Çin uygur türkleri

  Çin uygur türkleri hakkında bilgi


  Çin uygur türkleri.jpg

  Çin’den Kırgızistan‘a getirilen 116 ton unun zehirli olduğu iddia ediliyor. Kırgızistan’ın muhalif “Yeşil Kırgızistan” partisi Çin’den getirilen ve hala ambarda bekletilen unda zehirli madde olduğunu öne sürdü.
  Kırgızistan hükümeti unun kontrol edilmesi Almanya ve Bulgaristan’daki laboratuarlara göndermişti. Hükümet yetkilileri inceleme sonuçlarının resmi olarak açıklanmazken, muhalefet partisi laboratuar sonuçlarını kaynak göstererek, 1 kilo unda 0,1 miligram melamin maddesi bulunduğunu açıkladı. Ayrıca undan melaminden başka zararlı maddelerin de bulunduğu kaydedildi.
  Kırgızistan‘a Eylül ayında getirilen unu inceleyen Rus uzmanlar ise Çin ununda 8 farklı zararlı madde bulunduğunu açıklamışlardı. Kırgızistan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Çin’den getirilen unda zararlı maddelerin olduğunu onaylarken, hükümet bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı.
  Çin’de geçtiğimiz aylarda bebek gıdaları ve süt ürünlerinde bulunan melamin maddesinden dolayı binlerce çocuk zehirlenerek hastanelik olmuştu. Çin`de büyük skandal olan melamin soruşturması neticesinde gıda firmalarının protein azlığını ortadan kaldırmak için bu maddeyi kullandıkları ortaya çıkmıştı
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çin uygur türkleri

  Çin uygur türkleri ilgili bilgi

  Uygurlar, (Uygurca: ئۇيغۇر ýuyghur) çoğunluğu Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Türkî halktır. Dilleri Türk dillerinden Uygurca'dır. Uygurca, Arap kökenli bir alfabe ile yazılır.

  Uygurlar, geçmişte Çin ile dostça ilişkiler kurmamış, baskı ve işkence ile birlikte yaşamaya zorlanmıştır. Böylece, köyler ve kasabalar gelişerek kalabalık şehirler haline gelmiştir ve bu nedenle ilk yerleşik hayata geçen Türk devleti, Uygur Devleti olmuştur. Bunun sonucunda tarım ve mimari gelişmiştir. Tahta harflerle matbaacılık yapan Uygurlar, kağıdı da kullanmışlardır. Bu sayede yeni bir alfabe oluşturmuşlardır. Bu alfabe 14 ila 18 harften oluşur. Uygurlar, kendi dinleri dışında diğer dinlere hoşgörülü olmuştur.

  Uygur halkı iki defa, 1933 ve 1944 yıllında, kendi otonom cumhuriyetini kurmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti 1949'da Doğu Türkistanı işgal ederek, Uygurların 1944'den beri var olan 2. Doğu Türkistan Cumhuriyetini yok etmiştir. Uygur halkı, Çin içerisinde kendi geleneklerini ve kültürlerini sürdüremediklerinden yakınmaktadır. Uygurlar, her ne kadar sözde özerk bir cumhuriyete sahip olsalar da, Çin egemenliğine girdiklerinden beri bağımsızlıkları için mücadele etmektedirler. Uygurlar, Mani dininin terimlerini Türkçe'ye çevirerek Çin kültürünün asimilesine mağruz kalmayı önlemek istemişlerdir.[3]

+ Yorum Gönder