+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Sivas Katliamının 15. Yılı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sivas Katliamının 15. Yılı
  Sivas Katliamının 15. Yılı


  sivas-katliam-n-n-15.-y-l-.jpg
  Sivas’ta Madımak Oteli önünde çıkan olaylarda yakılarak katledilen 37 kişi olayların 15. yılında anıldı. Törene katılan binlerce kişi, altında kebapçı olan Madımak Oteli’nin müze yapılmasını istedi.

  Anma programı kapsamında ilk olarak CHP’li 25 milletvekili ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grup, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Grup, daha sonra, Madımak Oteli’nin önüne karanfil bıraktı.  CHP TBMM Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, otelin önünde yaptığı konuşmada, otelin müze olmasını istediklerini belirterek, “Buranın 15 yıl geride kalan acıları unutturmamak için müze yapılmasını istiyoruz. Öç almak için değil Türkiye’de Menemen, Maraş, Malatya, Çorum, Sivas olayları yaşanmasın diye buranın müze yapılmasını istiyoruz” dedi.

  CHP Sivas İl Başkanı Bülent Renda Deniz ise düzenleme kurulu adına ortak bildiriyi okudu. Grup, daha sonra dağıldı.

  “YAŞIYOR”
  Aralarında bazı siyasi parti ile yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu grup da Mevlana Caddesi’ndeki kavşakta toplandı.

  Topluluk, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da katıldı.

  Cumhuriyet Meydanı’nda bir süre bekleyen topluluğun temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

  Slogan atarak otelin önüne kadar yürüyen grup, olaylarda hayatını kaybedenlerin ismi tek tek okunduktan sonra “yaşıyor” diye bağırdı.

  Bu arada, kalabalığın otelin önünde yığılması sonucu kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında otelin altındaki lokantanın camı kırıldı.

  Anma törenine katılanlar, Madımak Oteli’nin müze yapılmasını istediler. Törene katılanların görüşleri şöyle:

  GÜMÜŞ: MÜZE OLMAZSA YÜZ BİNLERİ TOPLAYACAĞIZ
  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş: “Madımak Oteli’nin müze olması konusundaki talebimiz maalesef aradan geçen 15 yılda onlarca kültür bakanı, onlarca hükümet değiştiği halde karşılıksız kalıyor. Buna karşı, bu 2 Temmuzda, 15. yılda, 50 bin kişiyi Madımak’ın önüne toplayacağız dedik ve topladık. Madımak önümüzdeki yıl müze olmazsa burada yüz binleri toplayacağız.”

  BAYKAL NEREDE?
  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker: “Anma programına katılan parti başkanlarını kutluyorum. Doğru bir davranışta bulundular. Seçimler geldiğinde elleriniz kızarana kadar alkışladığınız Deniz Baykal nerede? Bundan sonuç çıkaracağız.”

  BALKIZ: SİVASLILARLA BU AYIPTAN KURTULACAĞIZ
  Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız: “Burası bizim ülkemiz, bizim kentimiz. Herkes gibi burası da bizim. Herkesle birlikte bu güzel Sivas’ı, öncelikle de Sivaslıların gayreti ve öncülüğüyle bu ayıptan kurtaracağız” dedi.

  DİSK BAŞKANI ÇELEBİ: MÜZEYİ BİZE ÇOK GÖRMEYİN
  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: “Madımak Oteli’nin müze yapılmasını istiyoruz. Bunu bize çok görmemeliler.”

  URAS: YİNE AYDINLIK YÜZLER BURADA
  ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras: “15 yıl önce burada Türkiye’nin karanlık yüzü vardı. 15 yıl sonra burada Türkiye’nin aydınlık yüzü vardır.”

  TÜZEL: MÜCADELEMİZ SÜRECEK
  EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, herkesi birlikte olmaya çağırarak, “Herkesi birlik olmaya çalışıyorum. Bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

  DTP’Lİ AYNA: ALEVİ VE KÜRTLERİN KADERİ ORTAK
  DTP Grup Başkanı Emine Ayna, “Dünyada ve Türkiye’de Alevilerin ve Kürtlerin kaderleri ortaktır. Birlikte olmak zorundadırlar, birlikte mücadele etmek zorundadırlar. Demokrasinin adı budur.”

  Slogan eşliğinde yapılan konuşmaların ardından, topluluk dağıldı.

  KEBABÇI BUGÜN KAPALIYDI
  Bu arada, anma etkinliği sırasında Atatürk ve Mevlana caddelerinin de aralarında bulunduğu bazı yollar trafiğe kapatıldı. Etkinlik sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı, çevre illerden takviye polis ekiplerinin de görev yaptığı öğrenildi.

  Madımak Oteli’nin bulunduğu bölge ile kent meydanı, güvenlik kameralarıyla izlendi.
  Otelin giriş katındaki lokantanın kapalı olması dikkat çekti.

  VALİ DALMAZ: MÜZEYE HÜKÜMET KARAR VERİR
  Öte yandan, Sivas Valisi Veysel Dalmaz, programdan önce, Emniyet Müdürü Yahya Bal ile Madımak Oteli’nin önünde vatandaşlarla görüştü.

  “Biz de yanan canlarımıza acıyoruz” diyen Vali Dalmaz, otelin müzeye dönüştürülmesi isteğiyle ilgili olarak, “Olsun veya olmasın deme gibi bir yükümlülüğümüz yok. Siyasi karar organı bu konuda karar alacak. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, herkesin, Alevisiyle Sünnisiyle insanımızı kaynaştıracak bir tavır ve davranış içinde olması lazım” dedi.

  Bu arada, anma etkinliğinden önce, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Madımak Oteli’nin önüne çelenk koydu.

  SİVAS KATLİAMI
  Sivas’ta 15 yıl önce 2 Temmuz’da meydana gelen olayda Madımak Oteli ateşe verilmiş, içeride bulunan aydın, şair ve yazarlardan 37 kişi yaşamını yitirmişti. 2. Acil

  Sivas Katliamının 15. Yılı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder