+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Makedonya'daki Müslüman Türk Varlığı Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Makedonya'daki Müslüman Türk Varlığı Hakkında
  Makedonya'daki Müslüman Türk Varlığı Hakkında

  makedonyadaki-m-sl-man-t-rk-varl-hakk-nda.gif  Makedonya’daki Müslüman -Türk Varlığı Geçtiğimiz hafta can güvenliği nedeniyle Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten gelerek Kapıkule sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapan Makedonyalı Türk sayısının 3000’in üzerinde olduğu bildiriliyor. Yetkililer bu sınır kapısından Türkiye’ye giriş sayısının 7 kat arttığını belirtiyorlar. Bölgede günden güne eriyen müslüman Türk varlığı son çatışmalarla birlikte önemli ölçüde darbe yemiş durumda.
  Tarihte Türk ırkından birçok uygarlığın hüküm sürdüğü Makedonya topraklarında, Hunlar, Avarlar, Kumanlar, Peçenekler ve Osmanlı Türkleri uzun yıllar yaşamışlar. 1300 yılından sonra da Anadolu’dan Makedonya’ya çok sayıda Türk göçmen yerleştirilmiştir. Ancak son yüzyılda bölgede Türklere karşı sistemli bir asimilasyon politikası uygulanmaktadır. Nitekim 1953 yılında 203.000 olan Türk nüfus sayısı günümüzde 77.000’e kadar gerilemiştir.
  Her türlü olumsuzluklara rağmen Makedonya’daki müslüman-Türk nüfus, eğitim ve öğretimi Türkçe olarak gerçekleştiriyor. Türklerin eğitim gördüğü kuruluşlarda 264 Türk öğretmen görev yapıyor. Makedonya’da Türklerin en yoğun olarak yaşadıkları şehirler Üsküp, Gostivar, Ohri ve Resne’dir. Bölgedeki müslüman-Türklerin bir gazetesi, dergisi ve bir yerel televizyonu bulunuyor. Daha önce belirttiğimiz gibi Yugoslavya Federasyonu döneminde Makedonlarla birlikte kurucu millet statüsünde bulunan Türkler, yeni anayasa ile birlikte günümüzde bu haklarını kaybettiler. Siyasi alanda faaliyet gösteren “Türk Demokratik Birliği” ise Makedonya bölgesindeki Müslüman-Türk varlığının haklarını korumaya çalışıyor.
  Çözüm: Osmanlı Barış ve Adaleti
  20. yüzyılda dünyanın en kanlı, en kargaşalı ve en huzursuz bölgesi olan Balkan Yarımadası bir zamanlar böyle değildi. Balkanlar’da 19. yüzyıla kadar süren istikrarın sebebi bölgedeki Osmanlı hakimiyetiydi. Bugün bazı tarihçiler, Balkanlar’da Osmanlı hakimiyeti altında istikrar ve sükun içinde geçen asırları “Pax Ottomana” yani “Osmanlı Barışı”diye tanımlanıyor. Makedonya’daki Türk nüfusun yanısıra Makedon Arnavut ve az sayıda Boşnak kökenli müslüman, bölgede barış ve adaletin sağlanabilmesi için Türkiye’den çok şeyler bekliyorlar. Görünen o ki, başta Makedonya ve Balkanlar olmak üzere bölgede Osmanlı izlerini taşıyan tüm bölgelerde huzur ve güven ortamı yeni bir “Osmanlı Barışı” ile sağlanabilir. Bunun öncülüğünü yapması gereken devlet ise, elbette Osmanlı’nın yegane mirasçısı olan Türkiye’dir 2. Acil

  Makedonya'daki Müslüman Türk Varlığı Hakkında isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder