+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Nablus meydan muharebesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Nablus meydan muharebesi
  Nablus meydan muharebesi

  Nablus meydan muharebesi hakında bilgi

  nablusmeydanmuharebesi1.jpg

  57. Alay sancağı hakkında avustralyada bir müzede sergilendiği konusunda birsürü haber çıkmıştı. Genel kurmay başkanlığı bunu yalanladı ve aşağıdaki açıklamayı yaptı.

  "57’nci Alay’a Çanakkale Muharebeleri’nden sonra, 30 Kasım 1915’te Sultan V. Reşat’ın iradesiyle altın, gümüş imtiyaz ve harp madalyaları verilmiştir. Bu madalyalar, 25 Nisan 1916 tarihinde İstanbul - Şile arasında bulunan Çelebi Köyü’nün kuzeydoğusunda toplanan Alay’ın sancağına törenle takılmıştır. Dolayısıyla Alay Sancağı’nın Çanakkale Muharebeleri sırasında Avustralyalılar tarafından ele geçirildiği iddiası doğru değildir. Bazı yayınlarda bu sancağın bugün Avustralya Melbourne Müzesi’nde sergilendiği iddia edilmektedir. Bu iddialarla ilgili Melbourne Müzesi’nin de içinde yeraldığı dört müze adına Victoria Eyalet Müzesi tarafından gönderilen cevabi yazıda, ellerinde 57’nci Alay’a ait bir sancak bulunmadığı bilgisine ulaşılmıştır.

  57’nci Alay, Çanakkale Cephesi’nden sonra, önce Galiçya Cephesi’nde savaşmış, ardından bağlı olduğu 19’uncu Tümen ile birlikte Filistin Cephesi’ne intikal etmiştir. 19’uncu tümen 23 Eylül 1918 tarihinde İngilizler’e esir düşmüştür. 57’nci Alay’ın da 29 Temmuz 1917 - 23 Eylül 1918 tarihleri arasında Filistin Cephesi’nde birçok muharebeye katıldığı, forumcular.com son olarak Nablus Meydan Muharebesi’nde mevcudunun hemen hemen dörtte üçünden fazlasını kaybettiği ve daha sonra muharebe gücünü yitirerek ingilizlere esir düştüğü tespit edilmiştir.

  Günümüze dek geçen sürede 57’nci Alay Sancağı’na ilişkin herhangi bir bilgi aydınlığa kavuşmamıştır. Ancak, Türk ordu geleneği göz önüne alındığında, Alay’ın İngilizler tarafından esir alınırken, sancağını teslim etmeyerek imha etmiş olmasının kuvvetli bir ihtimal olduğu değerlendirilmektedir. "
  Genel Kurmay Başkanlığının yaptığı bu net açıklama sonrasında 57. Alay hakkındaki tüm yanlış bilgiler doğrusuyla düzeltilir umarım.
 2. Acil

  Nablus meydan muharebesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sakarya meydan muharebesi