+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Dumlupınar'ın türk tarihindeki önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dumlupınar'ın türk tarihindeki önemi
  Dumlupınar'ın türk tarihindeki önemi


  Dumlupınar.jpg  Dumlupınar, Ege Bölgesi'nin doğusunda, Kütahya ilinin güneyinde yer alır. İl merkezine 80 km, Uşak'a ise 61 km mesafededir.

  Afyonkarahisar-Uşak-İzmir karayolu ile Afyon-Uşak-İzmir demiryolu üzerinde bir platoda kurulmuştur. Denizden yüksekliği 1222 m'dir. Yüzölçümü 305 km karedir. Eski ismi Dondupınar'dır.

  2009 senesinin zafer haftasında Kütahya ilinden ayrilip, Afyonkarahisar iline bağlanma isteğiyle gündeme gelmiş ilçedir (kaynak ulusal basın).

  İç Batı Anadolu eşiğinde yer alan www.alasayvan.net/ Dumlupınar'ın, iklimi geçiş iklimi karakteri gösterir. Yazları serin ve kurak, kışları soğuk ve özellikle kar yağışlıdır. Gece ile gündüz arasındaki ısı farkı oldukça fazladır.

  Yerleşim tarihi çok eskiye giden Dumlupınar'da tespit edilen en eski yerleşim yerleri arasında; Kızılcaköy, Merkez, Ulualan, Yörük, Allıören, Ağaçköy, Arpalı gibi yerler bulunmaktadır. Allıören Höyüğün İlk Tunç çağında (MÖ 3000-MÖ 2500) yerleşim www.alasayvan.net/ olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yine bu bölgede Roma döneminden kalma Nekropol alanları bulunmaktadır. Dumlu eski Türkçede soğuk anlamına gelmektedir, Dumlupınar Soğuk pınar anlamındadır.

  Selçuklu devletinin akıncı beylerinden Cafer Gazinin Bizans üzerine akınlar yaptığı sırada şehit düştüğü, şu andaki Dumlupınar'daki Şehitliğin bulunduğu tepede yakın zamana kadar mezarının olduğu bilinmektedir. Kaçak kazılar sırasında bu mezar tahrip edilmiştir. Kurtuluş savaşında önemli bir merkez olmuş ve tarih sayfalarına Afyon-Dumlupınar Muharebeleri olarak geçmiştir. Halen Mili Park sınırları içinde yer alan bu bölge aynı zamanda tarihi sit alanı olarak tescillidir.
 2. Acil

  Dumlupınar'ın türk tarihindeki önemi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder