+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Türk asıllı bizans kumandanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Türk asıllı bizans kumandanı
  Türk asıllı bizans kumandanı

  Türk kumandanı hakkında bilgi

  Türk kumandanı.jpg

  Peçenek asıllı bir Türk olan Bizans Kumandanı Tatikios, İmparator I. Aleksios'un çocukluktan beri arkadaşı olup, bir ömür boyu onun yanında en yakın ve güvenilir dostu olarak yaşamıştır.

  Nikephoros Bryennias ve Anna Komnene'nin eserlerinde verdikleri bilgilere dayanarak, Tatikios'un Ioannes Komnenos tarafından esir alındığı ve oğlu Aleksios ile birlikte eğitim gördüğünü öğreniyoruz. Tatikios'un cesareti, kahramanlıkları savaşçılığının yanı sıra temkinli ve uzak görüşe sahip kişiliği de övülmüştür. Komnenos'un her zaman yanında bulunmuş olan Tatikios'un, onun Anadolu ve Balkanlar'da yaptığı bütün mücadelelere katıldığını, Aleksios'a karşı hazırlanan bir koployu ortaya çıkarıp, onun hayatını kurtardığına da şahit olmaktayız.

  I. Haçlı Seferi ordularının İznik'i kuşatması esnasında Bizans adına bu harekete katılmış ve şehrin imparatora teslimini sağlayabilmişti. I. Haçlı Seferi ordularına www.alasayvan.net rehberlik ederek, Anadolu'dan geçişlerini sağlamış ve Antakya'nın Haçlılarca kuşatılmasına katılmış, ama Bohemund'un hileli sözlerine kanıp, Antakya'nın ele geçirilemeyeceğine kanaat getirerek Bizans birlikleriyle şehirden ayrılıp, Samandağ (Süveydiye) limanından bindiği imparatorluk gemileriyle Kıbrıs Adası'na gitmiştir.

  1099'da Pisa filosunun Adriyatik'te Korfu, Leukas, Kephalonia, Zakynthos adalarını yağmaladığını haber alan I. Komnenos'un Pisalılara karşı bir filo hazırladığını ve filonun başınada "en şanlı amiral" unvanını vererek Tatikios'u geçirdiğini Bizans filosunun İstanbul'dan denize açıldığını ve Pisa gemilerini Patara ile Rodos Adası arasındaki sularda yendiğini, fakat fırtına yüzünden bütün Pisa filosunu yok edemediklerini, Tatikios'un Kıbrıs'a ve oradan da İstanbul'a döndüğünü görüyoruz. Tatikios'un ölümüyle ilgili kaynaklarda açık bir kayıt yoksa da, onun hakkında herhangi bir bilgiye ulaşmak da mümkün olmamaktadır 2. Acil

  Türk asıllı bizans kumandanı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder