+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Siyasal partilerin muhtıraya tepkisi ne olmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Siyasal partilerin muhtıraya tepkisi ne olmuştur
  Siyasal partilerin muhtıraya tepkisi ne olmuştur?

  Siyasal partilerin muhtıraya tepkisi


  Muhtıranın verilmesinden sonra Başbakan Demirel istifa etmiştir. Alelacele CHP'den istifa eden Nihat Erim,Cumhurbaşkanı tarafından başbakanlığa atanmıştır. Baskı altında bulunan ve Muhtıranın 'idareye doğrudan el koyma" yaptırımından çekinen AP-CHP yeni hükümete bakan vermeyi ve desteklemeyi kabul etmişlerdir. Bazı "ilerici" çevrelerce de başlangıçta desteklenen 12 Mart Muhtırasına ve yeni hükümetin kuruluş biçimine, TİP dışında, CHP Genel Sekreteri Ecevit'te karşı çıkmış ve partisinin Erim hükümetine katılmasını protesto niteliğinde olmak üzere CHP genel sekreterliğinden istifa etmiştir.Bu olay İnönü ile Ecevit arasındaki ilişkilerin, bir daha düzelmemek üzere, bozulmasının başlangıcını oluşturacaktır.

  Nihat_Erim.jpg

  26 Mart günü onaylanan ve 2 Nisan günü güven oyu alan Erim kabinesinde AP ve CHP'lilerin dışında TBMM üyesi olmayan 15 teknokrat kimlikli üye de yer almaktaydı. Başbakan tarafından "beyin takımı" olarak adlandırılan bu kişiler, hükümetin "reformcu" kanadını temsil ediyordu.

  Erim Hükümetinin programı bir yandan ülkede "huzur ve güveni" sağlamayı vaad ediyor, öte yandan toprak reformu başta olmak üzere atılacak adımlarla Anayasanın öngördüğü reformların gerçekleştirilmesini öngörüyordu. Ne var ki uygulama böyle olmadı. 2. Acil

  Siyasal partilerin muhtıraya tepkisi ne olmuştur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder