+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Tolunoğulları ve Ihşidiler neden çabul yıkıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tolunoğulları ve Ihşidiler neden çabul yıkıldı
  Tolunoğulları ve Ihşidiler neden çabul yıkıldı
  Tolunoğulları ve Ihşidilerin yıkılış sebebi
  Mısır’da kurulmuş olan Tolunoğulları ve Ihşidiler’in çabuk yıkılmasının sebebi nedir


  Yöneticilerin Türk, halkın Kıpti (Arap) olması.
 2. Ziyaretçi

  Tolunoğulları (875-905)

  Abbasi Halifeliği sınırları içerisinde kurulan müstakil ilk Türk devletinin kurucusu Tolunoğlu Ahmet'tir. Oğuz Türklerinden olan Tolun, Halife Mu'tasım zamanında cesareti ve bilgisi ile ün yapmış bir kişiydi.

  Aynı şekilde cesur ve kültürlü olan oğlu Ahmet, ordu komutanı iken, Mısır'a vali tayin edilmişti. Ahmed Mısır'ı başarıyla yönetmiş ve kuvvetli bir ordu kurmuştu. Bağdat ile arası açılınca bağımsızlığını ilân etti (875-884). Mısır maliyesini düzeltip, halkı darlıktan kurtardığı için oldukça seviliyordu. Kısa zamanda Suriye ve Çukurova yöresini ele geçirdi. Ahmet'ten sonra yerine geçen oğlu Humâreveyh zamanında devletin sınırları Toroslara ve Irak'a kadar genişledi. Ancak onun yerine geçenler devleti koruyamadılar. Nihayet 905 yılında Abbasi kuvvetleri Mısır'a girerek Tolunoğullarına son verdiler.


  Ihşîdiler (935-969)

  Mısır'da kurulan ikinci Türk devletidir. Devletin kurucusu Maverâünnehir Türk beyleri sülalesinden olan Muhammed Ebubekir adında bir komutandır. Babası Toğaç, Tolunoğullarının hizmetinde bulunmuştur. Mısır valisi iken bağımsızlığını ilân eden Muhammed Ebubekir (935), önce topraklarını Dicle'ye kadar genişletti. Daha sonra İslâm'ın mübarek şehirleri olan Mekke ve Medine'yi devletine bağladı. Ölümünden sonra oğulları başa geçtiyse de asıl idare kölesi Kafur'un elindeydi. Kafur'un ölümüyle başlayan iç mücadelelerden faydalanan Fatimîler, Mısır'ı zaptederek Ihşidîlere (Akşitler) son verdiler (969).
+ Yorum Gönder


tolunoğulları ve ihşidiler,  tolunoğulları ve ihşidiler devletleri neden kısa sürede yıkıldılar,  ihşidileri kim yıktı,  tolunoğulları ve akşitlerin kısa sürede yıkılma nedenleri,  mısırda kurulan ilk türk devletlerinın kısa omurlu olmasının nedenlerı,  tolunogullarinin yikilma nedenleri