+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Yaş Antlaşmasının önemi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yaş Antlaşmasının önemi Nedir
  Yaş antlaşmasının önemi nedir

  Yaş antlaşmasının önemi ilgili bilgi  Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan barış antlaşması (10 Ocak 1792). Antlaşmayla, iki ülke arasında 1787′den beri süren savaşa son verildi. Osmanlı Devleti bu savaşı, daha önce yitirdiği Kırım’ı kurtarmak için açmıştı. Ancak bir süre sonra Avusturya’nın Rusya’nın yanında yer alması, Osmanlıları güç duruma düşürdü; Rus cephesinde üst üste yenilgiler aldı. Ağustos 1791′de ateşkes istemek zorunda kaldı ve iki devlet arasında sekiz aylık bir ateşkes imzalandı. Romanya’nın Yaş (Yassi) kentinde yapılan görüşmeler sonunda imzalanan Yaş Antlaşması’nın başlıca maddeleri şunlardır:

  1) Her iki devlet arasında karada ve denizde hemen barış ilân edilecektir.

  2) 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması, 1779 Aynalıkavak Tenkihnamesi, 1784 Kırım’ın Çarlık Rusyası tarafından ilhakı üzerine iki devlet arasında imzalanan antlaşma yürürlükte kalacaktır.

  3) Avrupa’da Dinyester Irmağı, iki devlet arasında sınır olacaktır. Dinyester Irmağı’yla Aksu Irmağı arasında kalan Özkiri ve Özi Kalesi Osmanlı Devleti tarafından Çarlık Rusyası’na terk edilecektir. Buna karşılık bu savaşta Çarlık Rusyası tarafından ele geçirilmiş olan Bender, Akkerman, Kili, İsmail kaleleri gibi Dinyester Irmağı’nın sağ kıyısında kalan kaleler Osmanlı Devleti’ne geri verilecektir. 4) Kafkasya’da iki devlet arasında sınır, Kuban Irmağı tarafından çizilecektir.

  5) Çarlık Rusyası ticaret gemileri, Garp Ocakları’na karşı Osmanlı Devleti tarafından korunacaktır.
 2. Acil

  Yaş Antlaşmasının önemi Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


yaş antlaşması önemi,  yaş antlaşmasının önemi,  yas antlasmasinin onemi nedir,  yaş antlaşması,  yas antlasmasinin onemi,  yaş antlaşmasının önemi nedir