+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Kül Tigin Yazıtını Günümüz Türkçesiyle Yazarmısınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kül Tigin Yazıtını Günümüz Türkçesiyle Yazarmısınız
  Kül tigin yazıtını günümüz türkçesiyle yazarmısınız


  Kül tigin yazıtını günümüz türkçesiyle


  Kül Tigin yazıtları Moğolistan`da Orhon Irmağı yakınlarında bulunmaktadır. Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtları arasındaki uzaklık yaklaşık olarak bir kilometredir. Yazıtlar İskandinav runik harflere benzeyen Köktürk yazısı ile yazılmıştır.
  ANSİKLOPEDİ Kül Tigin Yazıtı hakkında ansiklopedik bilgi
  Kül Tigin yazıtları Moğolistan'da Orhon Irmağı yakınlarında bulunmaktadır. Kül Tigin veBilge Kağan yazıtları arasındaki uzaklık yaklaşık olarak bir kilometredir. Yazıtlarİskandinav runik harflere benzeyen Köktürk yazısı ile yazılmıştır.


  Yazıtın Ebatları
  Kül Tigin yazıtı mermerden yapılmış dört yönlü bir taştan ibarettir. Bu taşın boyu 3.75 metredir. Üzerindeki yazıların boyu ise 2.75 metre, doğu ve batı yüzleri altta 1.32 metre, üstte 1.22 metredir. Kuzey yüzü 46 cm, güney yüzü ise 44 cm'dir.
  Yazıtın Dili
  Yazıtın batı yüzünde Çince bir yazı ile Köktürkçe bir satır bulunmaktadır. Diğer yüzdeki yazıtlar ise tamamen Köktürkçe'dir. Yazılar sağdan sola doğru,yukarıdan aşağıya doğru yazılmıştır. Bu yönlere bakan yüzler dışında iki yüz arasında -kuzeydoğu, güneydoğu ve güneybatı yönlerinde- ise üçer beşer cümleden oluşan metinler yer almaktadır.
  Yazıttaki Metinlerin Konusu
  Bu yazıtta konuşan Bilge Kağan'dır. Bilge Kağan, Göktürk Devleti'nin kuruluşu vetarihi ile ilgili önemli bilgiler verir. Kardeşi Kül Tigin'in ölümünden çok etkilendiğini ve devlet yönetiminin hangi merkezden yapılması gerektiğini anlatır. Ayrıca bu yazıtı uğrak yere diktiğini belirterek ulusuna bir takım mesajlar vermeyi amaçladıüını söyler. Bu nedenle sözlerinin unutulmaması gerektiğini, yazıtın dikiliş amacının geleceğe yönelik olduğunu belirtir.


  Yazıtın Dikiliş Tarihi
  Yazıt, Bilge Kağan tarafından kardeşi Kül Tigin anısına 731 yılında yapılmaya bşlanmış, 732 yılında tamamlanmıştır.

  Göktürk Yazıtlarını oluşturan Kül (Köl) Tigin Yazıtı 732 yılında dikilmiştir. Diğer iki yazıt ise Tonyukuk anıtı (716) ve Bilge Kağan (735) yazıtıdır. Orjinal metinden günümüz Türkçesine çevrilen aşağıdaki metindeki cümlelerde, cümle yapısı büyük ölçüde korunmuştur. Metinde ile çevrilen yerler taşlardaki tahribat nedeniyle okunamayan kısımları belirtmektedir
 2. Acil

  Kül Tigin Yazıtını Günümüz Türkçesiyle Yazarmısınız isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder