+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Anadolu Selçuklu Devletinin Yükselişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Anadolu Selçuklu Devletinin Yükselişi
  Anadolu Selçuklu Devletinin Yükselişi


  Anadolu Selçuklu Devleti hakkında bilgi


  Türkiye Selçukluları Devletinin Yükseliş Dönemi

  II. Kılıç Arslan (1155-1192)
  II. Kılıç Arslan, 1155 yılında hükümdar oldu. Önce kardeşlerini bertaraf etti. Musul Atabeyi Nurettin Mahmud Zengi yi Selçuklu topraklarından çıkardı. 1178 yılında Malatya yı alarak Danişmedliler devletine son verdi. II. Kılıç Arslan zamanın en önemli olayı Bizans la yapılan Miryokefalon Savaşı dır. Türkleri tamamen Anadolu dan atıp, Bizans ı tekrar Anadolu ya hakim kılmak isteyen Bizans imparoturu Manuel büyük bir ordu hazırladı. 1176 yılında Denizli yakınlarında Miryokefalon (Kumdanlı) vadisinde yapılan savaşta imparator Manuel, I. Kılıç Arslan karşısında bozguna uğradı.

  Bu zaferle;
  * Bizans ın bu seferi Anadolu ya yaptığı son sefer olmuştur. (Bizans artık Türklere karşı taarruz durumundan savunma durumuna geçmiştir.)
  * Selçuklular yüklü bir tazminat aldı
  * Türklerin batıya yayılmaları için engel ortadan kalktı.

  Malazgirt zaferi Türklere Anadolu nun kapılarını açarken Miryakefalon Zaferi, burasının Türk vatanı olduğunu ve Türklerden geri alınamayacağını dünyaya ispat etmiştir. II. Kılıç Arslan 1186 yılından itibaren yaşlandığını ileri sürerek ülkeyi on bir oğlu arasında paylaştırdı. Kendisi de Konya ya çekildi. Fakat daha sağlığında oğulları arasında taht kavgaları başladı ve devlet zayışadı. 1192 yılında II. Kılıç Arslan vefat
  etti
 2. Acil

  Anadolu Selçuklu Devletinin Yükselişi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder