+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Pasinler Savaşı Ve Ani Kalesinin Alınışı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pasinler Savaşı Ve Ani Kalesinin Alınışı Hakkında Bilgi
  Pasinler Savaşı ve Ani Kalesinin Alınışı Hakkında Bilgi kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Pasinler Savaşı (1048) Hakkında Bilgi

  Büyük Selçuklu Devleti’nin yönlendirdiği Oğuz akınları Bizans’ı iyice tehdit etmeye başlamıştı. Bizans, bu akınları durdurmak ve doğu sınırlarının güvenliğini sağlamak için hazırlıklara başladı. Bu amaçla Gürcülerle ittifak kurdu.

  Bizans ordusu ile Selçuklu kuvvetleri, Erzurum yakınlarındaki Pasinler Ovası’nda karşılaştı. Savaş, Bizanslı ordusunun bozguna uğratılmasıyla sonuçlandı (1048). Gürcü kralı esir edildi. Pasinler Savaşı, Selçuklu ve Bizans kuvvetleri arasında yapılan ilk büyük savaştır.Anadolu’ya yapılan Türk akınları Pasinler Savaşı’ndan sonra daha sistemli bir şekilde devam ettirildi. Tuğrul Bey, 1054 yılında Anadolu’ya girerek Bayburt’u ele geçirdi. Emrindeki Türkmenler de Anadolu’ya akın yapmaya devam etti.

  Büyük Selçuklu Devleti’nin başına Tuğrul Beyden sonra Alparslan geçti. Alp Arslan, Tuğrul Bey döneminde Anadolu’ya başlatılan akınları devam ettirdi. Gürcistan’ı, Kars yakınlarındaki Ani Kalesi’ni ve Van’ı topraklarına kattı. Bu sırada Türk akıncıları Orta Anadolu’ya kadar ilerlemişlerdi. Bu akınların amacı Türkmenlerin yerleşebilecekleri bölgeleri keşfetmeye, Bizans’ı yıpratma ve yıldırmaya yönelikti. Başlangıcından 1071 ‘e kadar yapılan Türk akınları sonucunda; Bizans’ın Doğu Anadolu’daki savunma gücü zayıfladı. Türkler Anadolu’yu daha yakından tanımış oldu.

+ Yorum Gönder