+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Bağlaç İle Edat'ı Karıştırmayın - Edat ile Bağlacı Nasıl Ayırırız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Bağlaç İle Edat'ı Karıştırmayın - Edat ile Bağlacı Nasıl Ayırırız
  Bağlaç İle Edat'ı Karıştırmayın - Edat ile Bağlacı Nasıl Ayırırız

  1. Edatlar cümlenin bir öğesi olurken, bağlaçlar bir öğe özelliği göstermez. (Öğe içinde yer alabilirler). Sabaha karşı eve gelmişlerdi. (Edat-Zarf Tümleci) / Kitapları ve defterleri çantasına koydu. (Nesne) (Ve bağlacı nesneleri birbirine bağlamıştır.)


  2. İle, yalnız, ancak gibi kelimeler hem edat hem bağlaç görevinde kullanılabilir. Cümle içindeki anlamı bu nedenle önemlidir. Ayrıca şu pratik yolla bu kelimelerin edat mı, bağlaç mı olduğunu anlayabiliriz:

  " İle yerine ve getirilebiliyorsa; ile bağlaçtır. Defter ile kalemi çantaya koydum. / Arkadaşları ile konuşmuyordu. (Birincisinde ve gelebildiği için bağlaç; ikincisinde ve kullanılamadığı için edattır.)

  " Yalnız, ancak kelimeleri yerine ama bağlacı getirilebiliyorsa, bu kelimeler bağlaçtır. Sadece kelimesi getirilebilirse bu kelimeler edat olur. Almak isterim ancak param kalmadı. / Bu işi ancak sen yapabilirsin.

  3. Edatlar cümleden atılamaz. Cümle anlamsızlaşır. Bağlaçlar cümleden çıkartılınca cümlenin anlamı daralsa da cümle anlamsızlaşmaz. Senin gibisini görmedim. / Senin görmedim. (Cümle anlamsızlaştı. Bu nedenle gibi edattır.) Koştum ama yetişemedim. / Koştum yetişemedim. (Cümle anlamını pek kaybetmedi. Bu nedenle ama bağlaçtır.) DİKKAT! Bu özellik her zaman için geçerli olmayabilir
 2. Ziyaretçi

  gerçekten çok iyiymiş bu bilgiler ygs ye gireceğim inşallah kullanmak nasip olur.şimdiden saolun.
 3. Ziyaretçi
  bir soruyu bir türlü anlayamıyordum bu bilgi yardımcı oldu çok teşekkürler emeklerinize sağlık
 4. Ziyaretçi
  bir soruyu bir türlü anlayamıyordum bu bilgi yardımcı oldu çok teşekkürler emeklerinize sağlık

 5. Zeyneb
  Bayan Üye
  Bağlaçların Özellikleri hakkında bilgi

  1. Edatlardan farkı, zaten var olan anlam ilgilerine dayanarak bağ kurmasıdır. Edatlar ise yeni anlam ilgileri kurarlar.
  2. Bağlaçların yerine noktalama işaretleri kullanılabilir.
  3. Bağlaçlar cümleden çıkarılınca anlam bozulmaz, ama daralabilir. Bağlaçlar (ile hariç) önceki ve sonraki kelimeden ayrı yazılır. Bitişik yazılanlar bağlaç değil, ektir.

  Örnek:
  Eve gittim, fakat onu bulamadım. (bağlaç)
  Konuşmak üzere ayağa kalktı. (edat)
  Sözlüden yine zayıf almış. (zarf)
  Ben de seninle geleceğim. (bağlaç)
  Evde rahat çalışamadı. (çekim eki)
  Sözde Ermeni soy kırımı (yapım eki)
  Sen ki hep çalışmamı isterdin (bağlaç)
  Seninki de lâf işte (çekim eki)
  Evdeki hesap (yapım eki)


 6. Ziyaretçi
  Eyvallah pazar sınav var iyi oldu.Falat dil bilgisi berbat benim

+ Yorum Gönder


edat ve bağlacı nasıl ayırırız,  ile bağlacı,  için bağlaç mıdır,  edat ile bağlacı nasıl ayırırız,  için bağlacı,  edat nasıl anlaşılır