+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Anlatıcı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Anlatıcı Nedir
  Anlatıcı Nedir

  Anlatıcı, edebiyat metinleri, sinema, tiyatro, televizyon dizileri vesaire gibi alanlarda söz konusu olan olayı anlatan hayalî varlıktır. Anlatıcıların olayda çeşitli fonksiyonları vardır: olayları yorumlarlar, yönlendirici görevi üstlenirler, tanıklık ederler vs.
  Edebiyat ürünleri (roman, öykü vs) genelde bir anlatıcı tarafından anlatılır. Anlatıcıların insan olmadığı durumlarda olabilir. Örneğin Mark Twain'in Mikroplarla Üç Bin Yıl adlı eserinde, anlatıcı bir kolera mikrobudur. Kimi edebiyat eserlerinde anlatıcı tek kişi değildir, birden fazla anlatıcı mevcuttur. Örneğin Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızı romanında farklı anlatıcılar yer alır.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Anlatıcı hakkında bilgi

  Anlatıcı çeşitleri 3 e ayrılır.

  1. kahram anlatıcı: hikayeyi hem yazan hemde anlatan kişidir.
  2.gözlemci anlatıcı: bu anlatıcı olayları yaşamaz başkaları arasında geçen olayları gözlemler okuyucuya anlatır.
  3.ilahhi bakış açısına sahip anlatıcı: bu anlatıcıda gözlemci bakış açısına sahib gibi başkasının başından geçen olayları anlatır.hikayenin kahramanlarından biri değildir fakat gözlemci anlatımdan farklı olarak Kahramanların Aklından geçenleri ileride başına gelecek olan olayları önceden bilir ve okuyucuya anlatır

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Öykü, masal, fıkra gibi yazınsal türleri anlatan kimse. Bu çoğu zaman uyurken annemizden yada babamızdan dinlediğimiz masallarda anne ve babamızın da aslında birer anlatıcı olduğunu gösterir.
+ Yorum Gönder


anlatıcı nedir,  anlatıcı nedir (edebiyat)