+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Üslupla ilgili Cümleler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Üslupla ilgili Cümleler
  Üslupla İlgili Cümleler Kısaca

  Bir yazar ya da bir eserin dil ve anlatım özelliklerine üslup denir. Üslubun iki boyutu vardır. Biri yazarın tekniği, kurgusuyla; diğeri dil ve anlatım özellikleriyle ilgilidir. Herhangi bir metne yönelttiğimiz "Nasıl anlatılmış?" sorusuna dil ve anlatımla ilgili bir yanıt alırız ve aldığımız bu yanıt, yazarın üslubunu ortaya koyar. Örnek :
  ü İlk kitabında Halk edebiyatı söyleyişiyle yazdığı küçük şiirler vardı.
  ü Tasvir bölümlerinde dili iyice ağırlaşmış; yazar söz oyunlarına sık sık başvurarak sıfatlı, mecazlı ve sanatlı bir anlatım kullanmıştır.
  ü Kısa ve özlü bir anlatım, devrik cümleler, eserine en belirgin özelliğidir.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Üslup Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Üslûp; sanatçının özel yapış yolu, yazarın duyuş, düşünüş ayrılığı; cümlelerin uzunluğu, kısalığı; kelimeleri seçişi, yazısının âhengindeki ayrılıklardır. Üslûp için; ifade tarzı, usul, yol da denilebilir. Sanat eserlerinde, insanın düşünüşlerine, duygularına, hayallerine, heyecanlarına verdiği biçim Üslûp'tur.
  Gerçekler karşısında bulunan bir sanatçının gerçekleri kavrayışından ve anlatımından ortaya çıkan üslûp, sanatın da kendisi sayılır. Sanatçı üslûbu derecesinde kişiliğini kazanır. Bir yazarın üslûbu, kullandığı sözcüklere göre isim üslûbu, sıfat üslûbu, fiil üslûbu adını alabilir.

+ Yorum Gönder


üslup ile ilgili cümleler,  üslup ile ilgili örnekler,  üslupla ilgili cümleler,  üslupla ilgili örnekler,  üslup ile ilgili sözler,  uslupla ilgili cümleler