+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda İyi bir özgeçmiş nasıl olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İyi bir özgeçmiş nasıl olmalı
  İyi bir özgeçmiş nasıl olmalıdır
  iyi özgeçmiş nasıl yazılır

  Kısa tutun: Bir ya da en fazla iki sayfa olsun
  En son çalıştığınız iş yerini en önce listeleyin: İş deneyiminizi son çalıştığınız iş yerinden başlayarak listeleyin.
  Her iş ile ilgili temel bilgiler verin: İş yerinin adı, çalıştığınız zaman aralığını, ünvanınızı ve sorumluluklarınızı belirtin.
  Her işte elde ettiğiniz önemli başarılardan söz edin: Örnegin, “ayın elemanı seçildim”, “günde 60 çagrıya yanıt verdim” gibi cümleler kullanabilirsiniz.
  Eylem sözcüklerini kullanın: Oluşturmak, yönetmek, idare etmek, yanıtlamak gibi eylem sözcükleri kullanmaya gayret edin.
  Ödüllerinizi sıralayın: Okurken aldığınız ödülleri belirtin.
  Diğer deneyimlerinize yer verin: Henüz fazla iş deneyiminiz yoksa, gönüllü olarak yaptığınız işleri yazın.
  Sahip olduğunuz becerileri seviyeleriyle belirtin: Bildiğiniz yabancı diller, bilgisayar programları, kullandığınız teknolojik makinalar ve/veya uzmanlık alanlarınızı zayıf/orta/iyi/çok iyi gibi seviyelendirerek belirtiniz.
  Fotoğraf eklemeyi unutmayın: İyi çekilmiş bir fotoğraf çok etkili olacaktır.
  İletişim bilgileriniz mutlaka güncel olsun: Oturduğunuz adres işverenin karar vermesi açısından çok önemlidir. Bir işe başvururken iş yerinin evinize uzaklığını hesaba katın.
  İyi bir format belirleyin: Özgeçmişinizdeki başlıkları ve bölümleri belirginleştiren, yazdıklarınızın kolay okunmasını sağlayan bir format seçin. İşverenler çoğu kez onlarca, hatta yüzlerce özgeçmişi gözden geçirmek zorunda kalırlar. Net bir format kullanmanız hem kendi özelliklerinizi işverene aktarmanız açısından avantaj yaratacaktır, hem de işverenin dikkatini daha kolay çekmenizi sağlayacaktır.

  Özgeçmişinizi göndermeden önce: İşverene hitaben yazdığınız, kendinizi tanıttığınız ve neden o şirket için çalışmak istediğinizi açıklayan bir önyazı ekleyin.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İyi bir özgeçmiş nasıl olmalı

  Özgeçmiş (Latince: Curriculum Vitae (CV)) beceriler, deneyimler, eğitim durumu, iş tecrübesi vb. ile ilgili konularda hazırlanan kişiye ait özet. Özgeçmişte içerik net, açık ve kısa olmalıdır.
  İş görüşmesine girmek için adaylar tarafından yazılır ve bir ön mektupla işverene sunulur. Özgeçmiş, işe uygunluğu, özellikleri ve başarıyı özetle anlatan bir araçtır.
  İki tür özgeçmiş yazılabilir:
  Zaman sıralı özgeçmiş
  İşlevsel özgeçmiş
  Zaman sıralı özgeçmişte iş ve eğitim en sondan başlayarak ters tarih sırasına göre yazılır.
  İşlevsel yazımda önemli olan yapılanların gruplara ayrılmasıdır. Her grup istenirse tarih sırasına konulabilir.

+ Yorum Gönder