+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Fikir Paragrafı nedir , Fikir Paragrafı örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Fikir Paragrafı nedir , Fikir Paragrafı örneği
  Fikir Paragrafı nedir

  Fikir Paragrafı örneği

  Fikir Paragrafı: Belirli bir alanda bilgi vermek, bir düşünceyi anlatmak, okurları aydınlatmak üzere yazılan paragraflardır. Daha çok öğretici metinlerde (makale, eleştiri vb.) kullanılır. Tartışma paragraflarında olduğu gibi karşı çıkılan bir düşünce yoktur.

  Örnek: Yazar, okuruna söyleyeceği bir sözü, ileteceği bir mesajı olan insandır. Okur, yazar açısından hem bitmez tükenmez bir konu kaynağı hem de yaşamına yön vermek, renk katmak istediği bir topluluktur. Yazar, okuruna yerine göre bilgi, yeni bir görüş aktarır; yerine göre de yaşanmış olayları başka bir açıdan seyrettirir, yani yaşam deneyleri sunar. Yazar, okurunu insanlık sürecinde her yönden eğitme ve bilinçlendirme çabasındadır. Kendisinin ve yapıtının da ancak okurun ilgisiyle geçerli ve gerçek olabileceğini bilir. Bilir ki kendisini okursuz yapamayacak, okuru da yazarsız.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Fikir Paragrafı nedir

  Paragraflar düşünce birimidir. Bir paragraftan diğerine geçerken dil, düşünüş, anlam birliği sağlanmalıdır. Her paragrafın bir ana fikri, birden çok yan fikirleri bulunabilir. Ana fikir, paragrafın başında, ortasında, sonunda bulunabilir. Ana fikri taşıyan cümle açıkça görüldüğü gibi, gizli de olabilir.


+ Yorum Gönder


fikir paragrafı,  fikir paragrafı örnekleri,  fikir paragrafı nedir,  fikir paragrafı örneği,  fikir paragraf örnekleri,  düşünce paragrafına örnekler